Meme koruyucu cerrahide uygulanan intraoperatif frozen uygulamasının reoperasyon oranını azaltmaya etkisi
Effect of intraoperative frozen section on breast conserving surgery to reduce reoperations rate
- Tez No: 464035
- Danışmanlar: DR. LEVENT UĞURLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Kadınlarda en sık görülen kanser olan meme kanserinin tanı ve tedavisi özellikle 90'lı yıllardan sonra çok gelişmiştir. Özellikle cerrahi tedavisinde daha az dokunun rezeksiyonuna dayalı bir yaklaşım benimsenmiştir. Memeden olabildiğince az doku çıkarılması ve hastaların cerrahi sınır pozitifliği nedeniyle tekrarlayan girişimlerden kaçınılması öncelikli amaçlar olmuştur. Bu retrospektif çalışmanın amacı; meme korucu cerrahi yapılan meme kanseri hastalarında operasyon sırasında uygulanan frozen patolojik inceleme yönteminin, bu hastalarda cerrahi sınır pozitifliği nedeniyle gerekecek ikincil operasyon oranını azaltmadaki önemini araştırmaktır. Bununla birlikte meme kanseri cerrahisinde sınır pozitifliğini etkileyen faktörleri incelemektir. Ocak-2008 ile Temmuz-2015 tarihleri arasında klinimizde meme koruyucu cerrahi uygulanan 280 hasta çalışmaya dahil edildi. Evreleme 2010 yılında yayınlanan AJCC sistemine göre yapıldı. Çalışmamızda cerrahi sınır pozitif olanların negatiflere göre yaş ortalaması istatistiksel anlamlı olarak daha düşüktü (p=0.014). T evresinin, N evresinin, mikrokalsifikasyon varlığının, multifokalitenin, neoadjuvan KT alıp almamanın, ER, PR, CERB2, Ki-67, histolojik grade ve moleküler alt tipin nihai patolojide cerrahi sınır pozitifliği üzerine istatistiksel olarak anlamlı bir etkilerinin olmadığı görüldü (p>0.05). DCİS ve erken yaş; cerrahi sınırı riske eden faktör olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
The diagnosis and treatment of breast cancer, which is the most common cancer in women, has developed especially after the 90's. In particular, a surgical approach based on less resisting tissue has been adopted. Avoid repeated attempts to remove as little tissue as possible from the mammal and because of the surgical margin positivity of patients; It has been priority objectives. The purpose of this retrospective study is; the aim of this study was to investigate the significance of intraoperative frozen section method performed during surgery in breast cancer patients who have undergone breast cancer surgery to decrease the rate of secondary surgery due to surgical border positivity in these patients. However, the factors affecting borderline positivity in breast cancer surgery are examined. Between January-2008 and July-2015, 280 patients who underwent breast-conserving surgery in our clinic were included in the study. Staging was performed according to the AJCC system published in 2010. In our study, the mean age of the patients with positive surgical margins was significantly lower than the negatives (p = 0.014). ER, PR, CERB2, Ki-67, histological grade, and molecular subtype of T-phase, N-phase, microcalcification presence, multifocality, neoadjuvant chemotherapy; There was no statistically significant effect on surgical margin positivity in the final pathology (p> 0.05). DCIS and early age were found as the risk factor for surgical margin.