Dudak damak yarıklı bireylerde konik ışınlı bilgisayarlı tomografilerden elde edilen üç boyutlu ve iki boyutlu sefalometrik ölçümlerin konvansiyonel lateral sefalometrik filmlerden elde edilen ölçümlerle karşılaştırılması
Comparison of three and two dimensional cephalometric measurements from cone beam computed tomography images and measurements from conventional lateral cephalometric radiographs of patients with cleft lip and palate
- Tez No: 464040
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. ATILIM AKKURT
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu çalışmanın amacı, dudak damak yarıklı (DDY) bireylere ait konvansiyonel lateral sefalometrik filmlerden elde edilen 2 boyutlu (2B) sefalometrik ölçümlerle, Konik Işınlı Bilgisayarlı Tomografi (KIBT) kayıtlarından oluşturulan 2B ve 3 boyutlu (3B) görüntüler üzerinde yapılan ölçümlerin karşılaştırılmasıdır. Çalışmamıza, Dicle Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Oral Diagnoz ve Radyoloji Kliniği'nin arşivinde yer alan, hem KIBT kayıtları hem de lateral sefalometrik filmleri bulunun 47 DDY'lı birey dahil edilmiştir. Bireylerin cinsiyete göre dağılımı 28 erkek, 19 kız şeklinde olup yaş ortalamaları 13,6'dır. Çalışmamızda yer alan KIBT kayıtlarından 3B ve 2B görüntülerin elde edilmesi için Dolphin 3D (version 11.9, Dolphin Imaging, Chatsworth, California) yazılım programı kullanılmış olup, bütün sefalometrik ölçümler de bu program üzerinde yapılmıştır. Konvansiyonel lateral sefalometrik filmlere ait ölçümler Grup I, KIBT kayıtlarından oluşturulan 2B görüntülere ait ölçümler Grup II, KIBT kayıtlarından oluşturulan 3B görüntülere ait ölçümler Grup III olarak sınıflandırılmıştır. İstatistiksel analizlerin tamamı SPSS paket programı (SPSS 17.0 Inch., Chigago, IL, USA) ile yapılmıştır. Kolmogorov-Smirnov testleri sonucunda tüm parametreler normal dağılım gösterdiğinden üç grubun değerlendirilmesi amacıyla Tekrarlı Ölçümlerde Varyans Analizi (Repeated Measurements ANOVA), çoklu karşılaştırmalarda ise Bonferroni post hoc testleri kullanılmıştır. Metod hatasının değerlendirilmesi için rastgele seçilen 24 bireye ait tüm ölçümler tekrar yapılmış ve sınıf içi korelasyon katsayısıyla güven aralığı ölçülmüştür. Sonuç olarak incelenen 21 açısal, 18 doğrusal parametrenin birçoğunda 2B ve 3B ölçümler arasında istatistiksel olarak önemli farklılıklar bulunmuştur. İskeletsel doğrusal parametrelerden Ar-Go, Go-Me, S-Go dışında kalan tüm ölçümler, 2B sefalometrik analizlerde 3B sefalometrik analizlere oranla daha büyük bulunmuştur. Konvansiyonel lateral sefalometrik filmlerden elde edilen ölçümlerle, KIBT kayıtlarından elde edilen 2B görüntüler üzerinde yapılan ölçümler ise yüksek düzeyde uyumluluk göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to compare 2 dimensional (2D) cephalometric measurements of cleft lip and palate (CLP) patients obtained from conventional lateral cephalograms and measurements made upon 2D and 3 dimensional (3D) images acquired from Cone Beam Computed Tomography (CBCT). Our study includes, 47 CLP patients who have both CBCT records and lateral cephalometric images taken from Dicle University Dentistry Faculty Department of Oral Diagnosis and Radiology archive. Distribution of individuals by gender is 28 male, 19 female; mean age 13,6. For obtaining 2D and 3D images from CBCT records Dolphin 3D (version 11.9, Dolphin İmaging, Chatsworth, California) software programme were used and all cephalometric measurements were made with Dolphin 3D. Measurement classification of the groups was done as follows; group I, convansionel lateral cephalometric radiographs; group II, 2D lateral cephalometric radiographs obtained from CBCT; group III, 3D images from CBCT. All stastistical analysis made by SPSS software package (SPSS 17.0 Inch., Chigago, II., USA). All parameters demonstrated normal distribution as a result of Kolmogorov-Smirnov tests, Repeated Measurements ANOVA used in attempt to evaluation of three groups for repeated measures. Bonferroni post hoc tests used for multiple comparisons. 24 individuals were chosen randomly to evaluate metod error and all measurements were repeated. The confidence interval was measured by the intraclass correlation coefficient. There were statistically significant difference between numerous of 21 angular, 18 lineer parameters of 2D and 3D measurements. In 2D cephalometric analysis all skeletal lineer parameters except Ar-Go, Go-Me, S-Go were higher than 3D cephalometric analysis, relatively. High compatibility found between measurements of convensional lateral cephalometric radiographs and 2D images obtained from CBCT records.