Takım ve bireysel sporlarla uğraşan gençlerin sosyal fobi düzeylerinin farklı değişkenler açısından incelenmesi
Analysis of social phobia levels of dealing with the youth team and individual sports in terms of different variables
- Tez No: 464039
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELÇUK GENÇAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışma, Kahramanmaraş'ta takım ve bireysel sporlarla uğraşan gençlerin Sosyal Fobi Düzeylerini farklı değişkenler açısından belirlemek amacı ile yapılmıştır. Bu amaç doğrultusunda Kahramanmaraş il merkezinde bulunan Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü'ne (GHSİM) bağlı, takım ve bireysel sporlarla uğraşan gençler araştırmanın çalışma evrenini oluşturmuştur. Bu çalışma evreni içerisinde araştırmaya gönüllü olarak katılmak isteyen 105 takım sporcusu (% 66) ve 54 bireysel (%34) olmak üzere toplam 159 sporcu araştırmanın örneklem grubunu oluşturmuştur. Araştırmanın amaçları doğrultusunda sporcuların sosyal fobi düzeylerini belirlemek için bireylerin, korku ve/veya kaçınma davranışı gösterdikleri iki boyutlu“Liebowitz Sosyal Fobi”ölçeği kullanılmıştır. Liebowitz Sosyal Fobi ölçeğinin Türkçe'ye uyarlanması, geçerlilik ve güvenilirlik çalışması Gümüş (1997) tarafından yapılmıştır. Verilerin çözümlenmesi ve yorumlanmasında, demografik dağılımlarını belirlemek için frekans ve yüzde; kolmogorov-smirnov testi, normal dağılım gösteren boyutlarda t-testi ve Anova testi, normal dağılım göstermeyen boyutlarda mann-whitney U ve kruskal-wallis H testi, boyutlar arası ilişki düzeyini belirlemek için spearman korelasyon katsayısı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the social phobia levels of young people who participate in individual and team sports in Kahramanmaraş in terms of different variables. In line with this purpose, the universe of the study consists of young people who participate in individual and team sports as a member of provincial directorate of youth and sports in Kahramanmaraş city center. Within this universe, the sample of the study consists of a total of 159 athletes, 105 team players (66%) and 54 individual athletes (34%), who volunteered to participate in the study. In line with the purposes of the study, two dimensional“Liebowitz Social Phobia”scale, in which individuals show fear and/or avoidance behaviors, was used to find out the social phobia levels of athletes. Liebowitz Social Phobia scale was adapted to Turkish and checked for reliability and validity by Gümüş (1997). In terms of the analysis and evaluation of the data, frequency and percentage were used for demographic distribution; kolmogorov-smirnov test, t-test and Anova test were used for normally distributed dimensions, mann-whitney U and kruskal-wallis H test were used for dimensions not normally distributed and spearman correlation coefficient was used to find out the association between dimensions.