Mısır tanesinde nişasta analizi için nır kalibrasyonu oluşturulması
Building nir calibration for starch analyses in maize grain
  1. Tez No: 464063
  2. Yazar: ERCAN TOMAS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL BAYRAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu araştırma Türkiye'nin yedi farklı coğrafi bölgesinden TMO ofislerinden getirilen toplam 320 (üç yüz yirmi) adet mısır numunelerinin nişasta değerlerinin kalibrasyonu NIR cihazı kullanılarak yapılmıştır. Araştırmada kullanılan mısır numuneleri Türkiye de mısır üretiminin yoğun olarak yapıldığı bölgelerden seçilmiştir ve laboratuvara getirilmiştir. Laboratuvara getirilen mısır numunelerinin öğütülmesi işlemi yapılmış daha sonra spektraları oluşturulmuştur. Bununla birlikte laboratuarda yaş kimyasal analiz yöntemleri kullanılarak nişasta değerleri bulunmuştur. Oluşturulan kalibrasyon setinin r=0.6410; r2= 0.4109 Standart Sapma = 4.4208 şeklinde değerleri alınmış, validasyon setinden ise r=0.5854; r2= 0.3427 Standart Sapma = 4.5662 değerleri elde edilmiştir. Kalibrasyon aralığı 44.53 bulunurken, validasyon aralığı ise 45.72. olarak bulunmuştur. Sonuç olarak bu araştırma sayesinde Türkiyenin 7 farklı bölgesini temsil edebilecek mısır tanesindeki nişasta miktarı FT-NIR cihazı kullanılarak kalibrasyonların bilimsel açıdan daha doğru sonuçlar vermesi için daha fazla miktarda numune ile çalışmaların yapılması gerektiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to determine by using NIR instrument to calibrate the starch values of 320 (three hundred and twenty) corn samples taken from TMO offices in seven different geographical regions of Turkey. The corn samples used in the research were selected from the regions where corn production was intensived in Turkey and brought to the laboratory. The corn samples brought to the laboratory were milled and then spectra were formed. Afterwards, starch values were found in the laboratory using wet chemical analysis methods. The calibration set generated is R= 0.6410; R2 = 0.4109 Standard Deviation = 4.4208, R = 0.5854 from the validation set; R2 = 0.3427 Standard Deviation = 4.5662 values were obtained. In the study, Calibration interval is 44.53, Validation interval is 45.72. Respectively. As a result, this research has shown that using FT-NIR device with starch contents in corn which can represent 7 different regions of Turkey requires more samples to be worked on in order to give scientifically more reliable results.