Geçiş dönemindeki süt ineklerinde damar içi novacoc uygulamasının metabolik profil üzerine etkileri
The effects of intravenous novacoc on the metabolic profile of dairy cows during transition period
  1. Tez No: 464062
  2. Yazar: AHMET CİHAT TUNÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. ABUZER ACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışma süt ineklerine doğuma 3 hafta kala, haftalık olarak yapılan damar içi Novacoc enjeksiyonunun, erken laktasyon dönemde bazı kan, metabolizma ve bağışıklık parametreleri üzerine etkisini incelemek amacıyla yürütülmüştür. Çalışmanın hayvan deneyleri kısmı Niğtaş Tarım İşletmesi'nde, laboratuar analizleri ve veri analizleri ise Afyon Kocatepe Üniversitesi Veteriner Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı ve Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Anabilim Dalı'nda yürütülmüştür. Çalışmada , 30 adet Holştayn ırkı süt ineği rastgele olarak Kontrol ve Uygulama olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. Çalışma boyunca uygulama grubundaki ineklere doğuma 3 hafta kala başlamak ve doğum sonrası 3. haftanın sonunda bitirmek üzere her haftanın ilk 3 günü, günde 200 ml Novacoc® (Metamizol Sodyum; 40 mg, Asetilmeiyonin 40 mg, Kafein 3,5 mg, Kalsiyum Glukonat 100 mg, Magnezyum Glukonat 10 mg, Sodyum Dihidrojen Fosfat Dihidrat 4,02 mg, Glikoz monohidrat 200; İnterhas®, Türkiye) damar içi yavaş infüzyon şeklinde uygulanmıştır. İnekler çalışma boyunca TMR (Tam Rasyon- Total Mixed Ration) ile beslenmiştir. Gruplar arasında yemleme farkı olmamış her iki grup da aynı TMR'ı tüketmiştir. Çalışmanın deney aşamasının sonunda alınmış olan tüm TMR örnekleri karıştırılarak homojen bir hale getirilmiş ve bu homojen karışımdan 3 örnek alınıp analiz için ayrılmıştır. Alınan yem örneklerinin tamamına Weende analizleri (Kuru Madde, Ham Kül, Ham Protein, Ham Selüloz, Ham Yağ) Van Soest'in (1978)'in bildirişi doğrultusunda ADF ile NDF analizleri yapılmıştır. Çalışmada kullanılan tüm ineklerin süt verimleri, doğumdan sonra bir ay boyunca, kayıtlar üzerinden takip edilmiştir. Bu amaçla çiftlikte kullanılmakta olan GEA (Almanya) Sürü Takip Programı'ndan yararlanılmıştır. Buzağılama günü“0 (sıfır)”kabul edilerek; tüm ineklerin kuyruk venasından (V.coccygea) -21, -14, -7, 0, 7, 14, 21. günlerde tam kan ve serum örnekleri alınmıştır. Çalışma sırasında alınan tam kan örneklerinde Total Lökosit Sayısı, Lenfosit Sayısı, Monosit Sayısı, Granülosit Sayısı, Total Alyuvar Sayısı, Hemoglobin miktarı, Hematokrit Yüzdesi, MCV (Ortalama Eritrosit Hacmi), MCH (Ortalama Korpuskular Hemoglobin), MCHC (Ortalama Korpuskular Hemoglobin Konsantrasyonu), RDW (Alyuvar Dağılım Genişliği) yüzdesi, PLT (Trombosit) miktarı, MPV (Ortalama Trombosit Hacmi), PDW (Trombosit Dağılım Genişliği) miktarı, PCT (Plateletcrit) yüzdesi; serum örneklerinde ise Chemwell 2910 marka Tam Otomatik Elisa Okuyucu yardımıyla metabolizma ve bağışıklıkla ile ilgili kan parametreler olan NEFA (Esterleşmemiş Yağ Asitleri), BHBA (Betahidroksibütirik Asit), Glukoz, Total Kolesterol, Trigliserit, LDL (Düşük Dansiteli Lipid), HDL (Yüksek Dansiteli Lipid), VLDL (Çok Düşük Dansiteli Lipid), ALT (Alanin Aminotransferaz), AST (Aspartat Aminotransferaz), ALP (Alkalen Fosfataz) ve GGT (Gama Glutamil Transferaz) düzeyleri ilgili kitler kullanılarak belirlenmiştir. Veri analizleri PASW Statistics (18.0.0) paket programında yapılmıştır. Uygulama grubu ile kontrol grubu arasında gerek biyokimyasal gerekse hematolojik parametrelerde önemli bir fark görülmemiştir. Ancak kan total kolesterol, HDL, Trigliserit ve glukoz seviyeleri doğum sonrasında bazı günlerde istatiksel ancak tamamında sayısal olarak yüksek bulunmuş, NEFA ve BHBA seviyeleri ise düşük bulunmuştur. Öyle ki kontrol grubunun NEFA ve BHBA değerleri subklinik ketozis düzeyinde seyretmiştir. Bu verilere ek olarak laktasyonun ilk üç haftası süt verimi her iki grupta da benzer iken pik süt verimi uygulama grubunda anlamlı şekilde yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was performed to evaluate the effect of weekly administration of Novacoc intravenously 3 weeks before parturition on some hematological, metabolism, and immune parameters on early lactation period in dairy cows. The experimental study was performed in Niğtaş Tarım İşletmesi, the laboratory and data analyses were performed in Afyon Kocatepe University Faculty of Veterinary Medicine Department of Internal Disease, and Department of Animal Nutrition and Nutritional Diseases . In the study, totally 30 Holstein dairy cows were randomly assigned to Control and Treatment groups. The animals in the Treatment Group were administered daily Novacoc , 200 ml (Metamizol Sodyum; 40 mg, Asetilmeiyonin 40 mg, Kafein 3,5 mg, Kalsiyum Glukonat 100 mg, Magnezyum Glukonat 10 mg, Sodyum Dihidrojen Fosfat Dihidrat 4,02 mg, Glikoz monohidrat 200; İnterhas®, Türkiye) as intravenous slowly infusion on first 3 days of each weeks during last 3 weeks of prepartum period and first 3 weeks of postpartum period. The cows were fed the TMR (Total Ration – Total Mixed Ration) during study. The cows in each group were fed the same TMR ration. All TMR samples were mixed and homogenized at the end of the study, and 3 samples were collected from this homogenates for analyses. Weende analyses (Kuru Madde, Ham Kül, Ham Protein, Ham Selüloz, Ham Yağ), ADF and NDF analyses were performed (Soest, 1978). The milk yields of all cows were recorded during postpartum 1 month from data. For this aim, The GEA (Germany) Herd Trace Program using in the farm was used. Parturition day was planned as day“0 (zero)”; blood samples were collected on days -21, -14, -7, 0, 7, 14, 21 from V. coccygea of all cows. Total Leucocyte Count, Lymphocyte Count, Monocyte Count, Granulocyte Count, Total Erythrocyte Count, Hemoglobin, Hematocrit percentage, MCV (Mean Erythrocyte Volume), MCH (Mean Corpuscular Hemoglobin), MCHC (Mean Corpuscular Hemoglobin Concentration), RDW (Red Cell Distribution Width), PLT (Thrombocyte) count, MPV (Mean Thrombocyte Volume), PDW (Thrombocyte Distribution Width), PCT (Platelecrit) percentage were analyzed on whole blood samples; NEFA (Nonesterified Fatty Acids), BHBA (Betahidroksibutiric Acid), Glucose, Total Cholesterol, Triglyceride, LDL (Low Density Lipid), HDL (High Density Lipid), VLDL (Very Low Density Lipid), ALT (Alanin Aminotransferaz), AST (Aspartat Aminotransferaz), ALP (Alkalen Fosfataz) and GGT (Gama Glutamil Transferaz) levels were analyzed using by Chemwell 2910, Full Automatic Elisa Reader on serum samples. Data analyzes were performed using by PASW Statistics (18.0.0) package program. There were no significant differences on biochemical and hematological parameters between Treatment and Control Groups. However, Total Cholesterol, HDL, Triglyceride, and glucose levels were significantly higher on some postpartum days; NEFA and BHBA levels were found decreased. NEFA and BHBA levels in the Control Group were detected as subclinical ketosis levels. In addition to this results, the milk yields of each group were same during first 3 weeks of lactation, but peak milk yield on the Treatment Group detected increased significantly.