Türkiye'de yem üretiminde kullanılan mısır ve ayçiçeği küspelerinin besin maddesi içeriği, ağır metal ve mikotoksin düzeylerinin araştırılması
Investigation of nutrient content, heavy metal and mycotoxin levels of corn and sunflower meal used in feed production in türkiye
- Tez No: 965049
- Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN ŞEHU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Veteriner Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 350
Özet
Hayvancılığın gelişmesinde doğru ve kaliteli yemle beslenme kilit bir rol oynamaktadır. Hazırlanan rasyonlarda enerji, protein, mineral ve vitamin bakımından zengin çeşitlik yem ham maddeleri kullanılmaktadır. Bu ham maddelerin besin madde bileşimlerinin bilinmesi ve besin değerlerinin yüksek olması büyük önem taşımaktadır. Yüksek miktarda ve kalitede ürün elde etmek için hayvan yemlerinde sadece besin madde içeriğinin bilinmesi yeterli olmamaktadır. Bu nedenle yemlerin mikotoksin ve mikrobiyolojik içeriklerinin de belirlenmesi gereklidir Ayrıca son yıllarda ağır metal kirliliği tüm dünyada sanayileşmeden kaynaklanan ciddi bir sorun olarak ortaya çıkmaktadır. Ağır metallerin havada, toprakta ve suda biriktiği çeşitli çalışmalar ile kanıtlanmıştır. Hayvanlar üzerinde olumsuz etkileri de göz önüne alındığında kaliteli ve sağlıklı hayvancılık için yemlerin düzenli olarak kontrol edilmesi önem arz etmektedir. Bu kapsamda yapılan çalışmada mısır numunelerinin besin madde bileşimleri incelendiğinde NIR ve yaş kimya yöntemi ile ölçülen ortalama nem, ham protein (HP), ham yağ (HY), ham selüloz (HS) ve Ham kül (HK) değerlerinde NRC (2012) referans verilerine göre anlamlı bir azalış (nem için p0,05). KM, HP ve HK değerlerinde meydana gelen azalma oldukça önemliyken (p0,05). Bölgeler arası besin madde bileşimleri incelendiğinde mısır örneklerine ait sonuçların bölgeler arasındaki farklılıkları NIR yöntemi ile HY, HP, HK ve Nişasta sonuçlarının p0,05). AÇK örneklerinde yaş kimya yöntemiyle elde edilen nem ve KM, her iki yöntemle (yaş kimya ve NIR) elde edilen HS sonuçları bölgeler arasında p0,05). Yerli ve ithal mısır örnekleri arasındaki farklar NIR ile HK, HY ve nişasta için p0,05). AÇK örneklerinde ise her iki yöntem için HY, HP, HS, nişasta, ADF ve NDF sonuçlarının ithal ile yerli örnekler arasındaki farklılıkları oldukça önemli (p0,05). Yapılan korelasyon analizinde mısır örneklerine ait NIR ve yaş kimya analizi sonucunda elde edilen HP ve ADF değerleri haricine diğer besin madde bileşimleri arasında zayıf düzeyde pozitif ilişki mevcuttur. HY, NÖM ve NDF için zayıf ilişki olmasına rağmen bu ilişki istatistiki açıdan önemli bulunurken (p0,05). Ayrıca NIR sonuçlarının yaş kimya analizi sonuçlarını tahmin etmesine yönelik yapılan regresyon analizinde Nem, KM, HP, NÖM ve ADF gibi bileşenler yüksek R² ve düşük RMSE değerleri ile yüksek doğrulukla tahmin edilmiştir. AÇK örnekleri NIR ve yaş kimya analizi sonuçları arasındaki ilişkiyi belirlemek için yapılan korelasyon analizi sonucunda çoğu değişken arasında zayıf ve anlamlı olmayan korelasyonlar bulunurken, HY, HP, HS, Nişasta, NDF ve ADF değişken çiftleri arasında güçlü ve istatistiki açıdan oldukça anlamlı ilişkiler bulunmuştur (p0,05). Ham yağ ile Hg arasında pozitif ve orta düzeyde korelasyon belirlenmiş olup bu ilişki oldukça anlamlı bulunmuştur (p0,05).
Özet (Çeviri)
Proper and high-quality feed is a critical factor in the development of the livestock sector. Rations formulated for animals typically include a wide variety of feed ingredients rich in energy, protein, minerals, and vitamins. Knowing the nutritional composition and ensuring high nutrient content of these ingredients is of great importance. However, merely understanding the nutritional content is not sufficient to ensure high quantity and quality of animal products. Therefore, it is essential to also determine the mycotoxin and microbiological contents of these feeds. Additionally, heavy metal contamination has emerged as a serious global concern in recent years due to industrialization. Numerous studies have confirmed the accumulation of heavy metals in air, soil, and water. Considering their detrimental effects on animal health, regular monitoring of feed quality is necessary to ensure safe and sustainable livestock production. Within this study, corn samples were analyzed for their nutrient composition using both Near-Infrared Spectroscopy (NIR) and traditional wet chemistry methods. Results revealed a significant reduction in mean values of moisture, crude protein (CP), crude fat (CF), crude fiber (CF), and crude ash (CA) compared to NRC (2012) reference values (p0.05). Decreases in DM, CP, and CA were also significant (p0.05). Regional differences in nutrient composition were also evaluated. In corn samples, differences across regions were statistically significant for CF, CP, CA, and starch by NIR (p0.05). CF was positively correlated with mercury (p0.05).