D vitamininin yenidoğan hiperbilirubinemisi üzerine etkisi
Effect of vitamin D on newborn hyperbilirubinemia
- Tez No: 464066
- Danışmanlar: PROF. DR. HASİBE ARTAÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu çalışmada, yenidoğan bebeklerdeki indirekt hiperbilirubinemi ile serum D vitamini düzeyi arasındaki ilişkinin ortaya koyulması amaçlandı. Yeterli miktarda ve düşük maliyetli D vitamini tedavisi ile yenidoğan döneminde en sık hastaneye yatış sebepleri arasında olan ve fototerapi tedavisi gerektirebilecek indirekt hiperbilirubineminin azaltılabileceği düşünüldü. Şubat 2015-Şubat 2016 tarihleri arasında Yenidoğan Polikliniği'ne başvuran yenidoğan sarılığı düşünülen ve/veya indirekt hiperbilirubinemi tespit edilen, 145 yenidoğan çalışmaya dâhil edildi. Hastaların cinsiyet, doğum haftası, ağırlığı ve şekli; muayene sırasındaki vücut ağırlığı, boyu ve baş çevresi, beslenme durumu; annesinin yaşı, eğitim durumu, beslenme özellikleri, gebelikte kullandığı ilaçlar, örtünme şekli, kronik hastalık durumu öğrenilerek oluşturulan formlara kaydedildi. Yenidoğanların D vitamini ile bilirubin düzeyleri arasındaki ilişki araştırıldı. 25(OH)D vitamin düzeyi 20 ng/ml üzerinde olanlar Grup 3 olarak tanımlandı. Grup 1 deki hastalardan 5 ng/ml altındakiler Grup 1A, 5 ile 12 ng/ml arasında olanlar Grup 1B olarak ayrıldı. Araştırmaya katılan annelerin yaş ortalaması, anne eğitim ve giyim durumu açısından gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark gözlenmedi (p>0,05). Yenidoğan bebeklerin 64'ü (% 47) erkek, 73'ü (% 53) kızdı. Her iki grupta ortalama doğum tartısı, muayene esnasındaki ortalama tartısı, ortalama boyu, ortalama baş çevresi, doğum sonrası ortalama yaşı ve anne karnında ortalama kalış süresi açısından istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı (p>0,05). Annelerin gebelik boyunca aldığı D vitamini dozunun bebekteki D vitamini düzeyine etkisine bakıldığında anlamlı farklılık vardı (p:0,001). Gruplarda bakılan laboratuvar parametrelerinden beyaz küre sayısı, hemoglobin değeri, hematokrit yüzdesi, trombosit sayısı, alkalen fosfataz düzeyi bakımından anlamlı fark bulunmadı. Buna karşılık, Grup 1'de total ve indirekt bilirubin düzeyleri anlamlı olarak yüksek iken; Grup 2'de total ve indirekt bilirubin düzeylerinin düşük olduğu saptandı (p:0,003). Bu çalışmada D vitamini düzeyi düşük olan yenidoğanlarda sarılık düzeyi yüksek bulundu. Ayrıca annelerin gebelik döneminde aldıkları vitamin D takviyesi ile yenidoğan bebeklerdeki bilirubin değerlerinin arasında negatif korelasyon olduğu gözlendi. Ülkemizde annelerde ve çocuklarında D vitamini eksikliği önemli bir sorundur. Çalışmanın sonuçlarına göre Sağlık Bakanlığı'nın yürütmekte olduğu D vitamini desteği programına uyulması ve annelerin düzenli D vitamini almalarının sağlanması gerektiğini düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
The aim of the present study was to determine indirect hyperbilirubinemia and serum vitamin D levels relationship in the newborn. Indirect hyperbilirubinemia, among the most frequent hospitalization reasons during the neonatal period requiring phototherapy treatment, was considered to be alleviated via cost effective vitamin D treatment administered in adequate doses. 145 newborn who were referred to the Newborn Policlinic from February 2015 to February 2016, and were diagnosed either with hyperbilirubinemia or indirect hyperbilirubinemia due to neonatal jaundice were included in the present study. Patients' gender, birth week, weight, figure, current body weight, heigh, and head circumference during the examination, nutritional status, maternal age, maternal education status, nutritional characteristics of the mother, medications used during pregnancy, shape of the veil-scarf, chronic diseases of the mother were asked about and recorded on an earlier designed form. The relationship between neonatal vitamin D and bilirubin levels were investigated in the present study. Hence the participants were divided into two groups as Group 1 with vitamin D levels less than 12 ng/ml according to 25 Hydroxy Vitamin D Test (25(OH)D), and as Group 2 with vitamin D levels between 12-20 ng/ml. In Group 1, infants with vitamin D levels less than 5 ng/ml were categorized as 1A, and between 5 and 12 ng/ml as Group 1B. There was no statistically significant difference between the groups in terms of average maternal age average, education status and clothing preference (p>0,05). Out of the 145 newborn, 64 (47%) of were male and 73 (53%) female. Likewise no statistically significant difference were determined between the groups in terms of average birth weight, weight during examination, height, head circumference, postnatal age, and mean stay in the womb (p>0,05). However, there was a significant difference (p:0,001) when the impact of vitamin D intake dose during pregnancy was compared with the neonatal vitamin D levels. In terms of the laboratory parameters studied in all groups such as white blood cell count, hemoglobin level, hematocrit percentage, platelet count, alkaline phosphatase level, there was no significant difference. However, whereas the total and indirect bilirubin levels were determined as significantly higher in Group 1 compared to Group 2 (p:0,003). In this study, jaundice levels were determined to be high in neonates with low vitamin D levels. Moreover, a negative correlation was determined between pregnancy vitamin D supplementation and neonatal bilirubin levels. Maternal and neonatal vitamin D deficiency is a major problem in our country. According to the findings of the present study, regular maternal vitamin D intake is to be facilitated and vitamin D supplement program run by Ministry of Health should be adhered to.