Renal hücreli karsinomda RING box-1 proteinin (RBX1) ekspresyonunun prognostik değeri
Prognostic value of expression ring box-1 proteinin (RBX1) in renal cell carcinoma
  1. Tez No: 464067
  2. Yazar: EMRE ALTINTAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET KAYNAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
RHK'lerde prognozu etkileyen faktörler; tümörle ilgili faktörler (anatomik ve histolojik), klinik faktörler ve moleküler faktörlerden oluşmaktadır. Prognostik modellerin doğruluğunu arttırabilmek için klinik ve histolojik değişkenlere ek olarak moleküler faktörlerde modellere eklenmektedir. RING Box Protein-1 (RBX-1) proteini, fizyolojik hücresel fonksiyonların düzenlenmesinde önemli role sahip olmasının yanı sıra, son zamanlarda Akciğer, meme, kolon kanseri gibi pek çok kanser türünde RBX-1 aşırı ekspresyonu saptanmış moleküldür. Bu çalışmamızda RBX-1 proteininin ekspresyonunun böbrek hücreli kanserde prognostik faktörlerle ilişkisi ve prognostik değerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmamıza Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim dalında RHK nedeni ile radikal nefrektomi ve/veya parsiyel nefrektomi yapılan 88 hasta çalışmaya dahil edilmişir. Hastaların yaş, cinsiyet, tümör lokalizasyonu tümör boyutu ve TNM Evresi değerlendirildi. Patoloji preparatlarından tümörün histolojik subtipi, Fuhrman çekirdek derecelendirmesi, lenfovasküler invazyon varlığı, renal arter-ven invazyonu, kapsül invazyonu ve perirenal yağ dokusu invazyonu varlığı, sarkomatoid dejenerasyonu, ve patolojik tümor evresi açısından değerlendirildi. Fuhrman derecelerine göre, Fuhrman grade 1-2 olan hastalar Grup 1 ve Fuhrman grade 3-4 olan hastalar Grup 2 olarak ayrılmıştır. Patoloji preparatları yarı otomatik Ventana Benmark XT immunohistokimya (İHK) boyama cihazında Anti RBX-1 antikoruyla boyama yapıldı. İHK boyalı preparatların ışık mikroskopik değerlendirmesinde 100X büyütmede 10 farklı mikroskop alanında hücreler değerlendirilmiş ve pozitif boyanan hücrelerin boyanma yoğunluğuna göre RBX-1 ekspresyonu 0 (-), 1 (+), 2 (++), 3 (+++) olarak skorlanmıştır. Ayrıca RBX-1 ekspresyon yoğunluğu (sitoplazmik/nükleer) olarak belirlenmiştir. RBX-1 ekspresyon profilleri ile klinikopatolojik bulgular arasındaki korelasyon istatistiksel olarak değerlendirildi. RBX-1 ekspresyonunun tümör derecesi, evresi ve diğer patolojik prognostik parametreler ilişkisinin saptanmasında Kruskal Wallis, ki-kare ve Mann Whitney U testleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Factors affecting prognosis in renal cell carcinoma; Tumor-related factors (anatomical and histological), clinical and molecular factors. In addition to clinical and histological variants, molecular factors are added to the models to increase the accuracy of prognostic models. RING Box Protein-1 (RBX-1) protein has an important role in regulation of physiological cellular functions, but recently it has been found that RBX-1 overexpression has been detected in many cancers such as lung, breast, colon cancer.In this study, we aimed to determine the prognostic value of the expression of RBC-1 protein in prognostic factors in renal cell carcinoma. Eighty-eight patients who underwent radical nephrectomy and / or partial nephrectomy with RCC in the Selcuk University Department of Urology were included in the study.The age, gender, tumor localization, tumor size and TNM stage of the patients were evaluated.Pathologic preparations were evaluated for histologic subtype, progeny nuclei grading, presence of lymphovascular invasion, renal artery-venous invasion, capsule invasion, presence of perirenal fat tissue invasion, sarcomatoid degeneration, and pathologic tumor stage.According to Fuhrman grades, patients with Fuhrman grade 1-2 were classified as Group 1 and patients with Fuhrman grade 3-4 were classified as Group 2.Pathology preparations were stained with Anti RBX-1 antibody in semi-automated Ventana Benchmark XT immunohistochemistry (IHC) staining device.In light microscopic evaluation of IHK stained preparations, cells were evaluated in 10 different microscope fields at 100X magnification and RBX-1 expression was scored as 0 (-), 1 (+), 2 (++), 3 (+++) according to the staining intensity of positive stained cells.In addition, RBX-1 expression density (cytoplasmic / nuclear) was determined. The correlation between RBX-1 expression profiles and clinicopathologic findings was evaluated statistically.Kruskal Wallis, Chi-square and Mann Whitney U tests were used to determine the relationship between tumor grade, stage and other pathological prognostic parameters of RBX-1 expression. A P value of