Yenidoğan, döneminden erişkinliğe kadar olan dönemde rat testislerinde spermatogonial kök hücre sayısında ve dağılımında görülen değişikliklerin incelenmesi
The evaluation of the number and distribution of spermatogonial stem cells in rat testes from neonatal to adulthood period
  1. Tez No: 464065
  2. Yazar: EMEL TÜLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT TOSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  6. Anahtar Kelimeler: • Spermatogonial Kök Hücre • Testis • İmmünohistokimya • Spermatogenezis, • C-Kit • Vasa, • Spermatogonial Stem Cell • Testes • Immunohistochemistry • Spermatogenesis, • C-Kit • Vasa
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Erkek genital sistemin gelişiminde, erkek üreme sistemi hücreleri olan spermatogoniaların gelişim sürecine spermatogenezis adı verilir. Spermatojenik kök hücrelerden spermatogoniaların oluşumu intrauterin hayatta başlar. Erişkinlerde spermatogenezisin adolesan döneminde başlatılıp sürdürülebilmesi için testislerde yer alan spermatogonialardan yeni spermatozoaların oluşturulması gereklidir. Çalışmamızın amacı; spermatogonial kök hücrelerin doğumdan hemen sonraki döneminden başlayıp, ergin döneme dek farklı periodlarda gelişimlerini incelemektir. Çalışmamızda 30 adet Sprague-Dawley türü erkek rat 5 gruba ayrıldı. Ratların testisleri doğumdan sonraki 24. saatte, 10. günde, 20. günde, 30. günde ve 60. günde çıkartıldı. Dokular histolojik takip metodu sonrasında hematoksilen eozin ve immunohistokimyasal olarak c-kit ve Vasa primer antikorlarla boyanarak ışık mikroskobunda incelendi. Spermatogonial kök hücrelerin görüntü analiz programı ile sayımları yapılarak, spermatogonial kök hücrelerin gelişimsel süreçte gösterdiği değişiklikler belirlendi. Elde edilen sonuçlara göre, c-kit ve Vasa (+)'nın doğum sonrası dönemde eksprese olmaya başladıkları ancak Vasa ekspresyonunun ilerleyen zamana bağlı hızlı bir artış göstermesine karşın c-kit'de daha yatay ama giderek artan bir ekspresyon gözlemlendi. Elde edilen bulgular spermatogenesis süreci değerlendirmesinde bu 2 proteinin belirteç olarak kullanılabileceğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
In the development of the male genital system, the developmental process of spermatogonia is called spermatogenesis. The formation of spermatogonias from spermatogenic stem cells begins in intrauterine life. In adults, new spermatozoa need to be formed from the spermatogonia in the testes in order to start and maintain the spermatogenesis in the adolescence period. The purpose of our work; Spermatogonial stem cells from the immediate postnatal period to the adult period. In our study, 30 Sprague-Dawley male rats were divided into 5 groups. The testes of the rats were removed at the 24th hour, 10th day, 20th day, 30th day and 60th days after birth. After histological processing, rhe slides were stained with both histopathologically, hematoxylin eosin and immunohistochemically stained with c-kit and Vasa primer antibodies and examined under light microscope. Spermatogonial stem cells were counted by image analysis program and the changes of spermatogonial stem cells in developmental stage were determined. According to the results obtained, a more horizontal but increasing expression was observed in c-kit expression. Although c-kit and Vasa (+) expressions started to become increased in postnatal period, Vasa expression showed a rapid increase depending on the time. The results revealed that these 2 proteins could be used as markers in spermatogenesis process evaluation.