Comparison the effects of powerball training on hand grip strength, pinch grip strength and proprioception among dentists
Diş hekimlerinde powerball ile eğitimin pençe el kuvveti, parmak ucu kavrama kuvveti ve propriyosepsiyon üzerine etkilerinin karşılaştırılması
- Tez No: 464113
- Danışmanlar: PROF. DR. FERYAL SUBAŞI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu çalışmanın amacı diş hekimlerinde 6 haftalık“Powerball”ile eğitimin pençe el kuvveti, parmak ucu kavrama kuvveti ve propriyosepsiyon üzerine olan etkilerini araştırmaktır. Çalışmaya Yeditepe Üniversitesi Diş Hastanesi'nde çalışan 30 Diş Hekimi (14 B & 16 E; 31.23±5.10 yıl) ve Yeditepe Üniversitesi'nde eğitim gören 4. ve 5.sınıf 30 Diş Hekimliği öğrencisi (16 B & 14 E; 22.67±1.42 yıl) dahil edilmiştir. Bu çalışma, Aralık 2016-Şubat 2017 tarihleri arasında yürütülmüştür. Katılımcıların sosyodemografik özellikleri yapılandırılmış bir anket kullanılarak sorgulanmıştır. Pençe el kuvvetleri Jamar El Dinamometresi (Baseline) kullanılarak ve parmak ucu kavrama kuvveti, pinchmetre (Baseline) kullanılarak; lateral kavrama (anahtar), parmak ucu kavrama (2 nokta) ve palmar kavrama (C3-nokta ped) kuvvetleri değerlendirilmiştir. Katılımcıların vibrasyon duyuları 128 Hz diapazon kullanılarak ölçülmüştür. Aktif eklem pozisyon hissi gonyometrik bir platform kullanılarak el bileğinin tüm eksenleri (fleksiyon-ekstansiyon, radial-ulnar deviasyon) değerlendirilmiştir. Katılımcıların ağrıları Vizüel Analog Skala (VAS) ve disabilite seviyeleri kol, omuz ve el sorunları anketi (DASH) ile değerlendirilmiştir. Katılımcılar tarafından Powerball çalışması, altı hafta, sağ ve sol el için uygulanmıştır (3 gün/hafta; 5 dk).
Özet (Çeviri)
The aim of the study.is to investigate the effects of the Powerball training program with six weeks on hand grip strength, pinch grip strength and proprioception among dentists. The study included 30 dentists (14F&16M; 31.23±5.10 years) who work at Yeditepe University Dental Hospital and 30 dental students (16F&14M; 22.67±1.42 years) studying in fourth and fifth classes at Yeditepe University, Istanbul, Turkey. This study was carried out between December, 2016 and February, 2017. The sosciodemographic features of participants were recorded by using a structured questionnaire. The hand grip strength of the participants was measured by using a Jamar Hand Dynamometer (Baseline.) and pinch strength measurements were evaluated with Pinch gauge (Baseline) for followed by lateral key, tip (2-point) pinch, and palmar (C3-point pad) pinch. The participants' wrist vibration sense was measured by using 128 Hz diapason. Active Joint Position Sense (JPS) included in all axes of movement of the wrist (flexion-extension and radial-ulnar deviation) was assessed by using the goniometric platform. Pain of the participants was assessed.by Visual Analog Scale (VAS) and the disability level was assessed by Disability of Arm, Shoulder and Hand (DASH) Questionnaire. Powerball training was carried out for six weeks for both right and left hands by the participants (3times/wk. with 5 min.).