Yetişkin onkoloji hastalarında malnutrisyon prevalansının saptanması
Detection of malnutrition prevalence among adult cancer patients
- Tez No: 464114
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BİNNUR OKAN BAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Kanser hastalarında malnutrisyon sıklıkla görülen bir komplikasyondur ve hastalarda tedavinin sonuçlarını olumsuz şekilde etkileyebilmektedir. Kanser hastalarında nutrisyonel durumun taranması başarılı bir tedavi takibi için önemlidir. Nutrisyonel tarama yapılmadığında malnutrisyon tespit edilemediği için giderilemez ve hastaya tedavi sürecinde olumsuz etkileri dokunabilir. Bu çalışmada Nutritional Risk Screening-2002 (NRS-2002) ve Subjective Global Assessment (SGA) ölçekleri ile hastalarda malnutrisyon prevalansının saptanması amaçlanmıştır. Çalışma Acıbadem Kozyatağı Hastanesi'ne yatışı yapılan yetişkin onkoloji hastaları ile yürütülmüştür. Çalışmada 59 kişi yer almıştır. Hastanın yatışını takip eden ilk 48 saat içinde ölçümleri yapılmıştır. Ayrıca hastalardan beden kitle indeksi (BKİ) , deri kıvrım kalınlığı (DKK) ve üst orta kol çevresi (ÜOKÇ) ölçümleri de alınmıştır. Çalışmanın amacı NRS-2002 ve SGA ölçekleri ile hastalarda malnutrisyon prevalansını saptamak, bunun yanı sıra bu iki ölçeğin kendi arasındaki tutarlılığı ve bunların antropometrik ölçümler ile arasındaki uyumuna bakmaktır. Hem NRS-2002 hem de SGA hastalarda aynı oranda malnutrisyon tespit etmiştir (%41).
Özet (Çeviri)
Malnutrition is a common complication seen among cancer patients. It may affect cancer treatment negatively. To detect malnutrition at an early level is important for the prognosis of the disease. Malnutrition screening is essential at diagnosis level to be able to protect patiens from malnutrition. If nutritional screening is skipped, malnutrition could not be overcome. In this study we aimed to detect malnutrition prevalence among adult cancer patients. The study was conducted at Acibadem Kozyatagi Hospital with 59 patients. Nutritional screening and assessment and measurements were applied in 48 hour after the patient was claimed to hospital. We used two tools for detecting malnutrition which are Nutritional Risk Screening-2002 (NRS-2002) and Subjective Global Assessment (SGA). We also took anthropometric measurements from patients which are body mass index (BMI), triceps skinfold thickness (TST) , and mid upper arm circumference (MUAC). Another aim of us was to look at the concordance between NRS-2002 and SGA, and concordance of those with anthropometric measurements. Both NRS-2002 and SGA found the same rate of malnutrition among those patients which is 41%.