Acil serviste lumbar ponksiyon yapılan hastalarda geriye yönelik kültür sonuçlarının analizi
Analysis of retrograde culture results in patients undergoing emergency departement with lomber puncture
  1. Tez No: 464150
  2. Yazar: MEHMET FATİH KORÇAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARZU DENİZBAŞI ALTINOK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Mikrobiyoloji, İlk ve Acil Yardım, Clinical Microbiology and Infectious Diseases, Microbiology, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Menenjit, çeşitli mikroorganizmaların neden olduğu, beyin zarlarını ve beyin dokusunu zedeleyen, beyin omurilik sıvısında hücresel ve biyokimyasal değişiklikler ve klinikte nörolojik bulgularla karakterize akut veya kronik gidişli inflamatuar bir hastalıktır. Baş ağrısı ve ateş genellikle en erken semptomlardır, bunu konfüzyon veya koma takip edebilir. Menenjit öntanısı alan hastalara lumbar ponksiyon işlemi mutlaka yapılmalıdır. Beyin omirilik sıvısında üreyen patojenlerin tespit edilmesiyle tanı kesinlik kazanır. Erken dönemde uygulanan antibiyotik yada antiviral tedavi büyük önem kazanmaktadır. Çalışmamızda hastahanemiz otomasyon sisteminden Ocak 2013 ve Aralık 2015 yılları arasında hastahanemiz erişkin ve pediyatrik acil kliniklerinde lumbar ponksiyon işlemi uygulanan 412 hastaya ulaşıldı. Hastaların beyin omirilik sıvı örneklerinde üreyen etken patojenlerden ve biyokimya laboratuvar sonuçlarından bahsedilmiş ve bu sonuçların diğer yapılan çalışmalarla karşılaştırılmasına yer verilmiştir. ANAHTAR SÖZCÜKLER:Akut bakteriyel menenjit, beyin omurilik sıvısı, acil servis, lumbar ponksiyon
Özet (Çeviri)
Meningitis is an acute or chronic inflammatory disease characterized by cellular and biochemical changes in the cerebrospinal fluid and clinically neurological manifestations that are caused by various microorganisms, brain membranes and brain tissue. Headache and fever are usually the earliest symptoms, followed by confusion or coma. Lumbar puncture should be performed absolutely in patients who have premeningitis. The certain diagnosis is showing the pathogens in the cerebrospinal fluid. Early performed antibiotic or antiviral treatment is important. From our hospital automation system between January 2013 and December 2015 we have reached 412 adult and pediatric patients who were performed lumbar puncture. Causative pathogens in the cerebrospinal fluid specimens of patients and biochemical laboratory results were compared to other studies. KEYWORDS:Acute bacterial meningitis, cerebrospinal fluid, emergency room, lumbar puncture