End-tidal karbondioksit ve trakeal ultrasonografinin entübasyon doğruluğunu onaylamadaki değerliliklerinin boroskop ile konfirme edilerek karşılaştırılması
Comparing accuracy of tracheal ultrasonography and end-tidal carbondioxide in endotracheal tube placement BY confirmation with boroscope
  1. Tez No: 464149
  2. Yazar: TUĞBA MAMAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALDUN AKOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Endotrakeal tüpün yerinin doğrulanması havayolu yönetiminin en önemli basamağıdır. End-tidal karbondioksit basıncı (ETCO2) ölçümü, endoskopik doğrulama yöntemlerinde olduğu gibi ETT'nin yerinin onaylanmasında değerli bir araç olduğu için kılavuzlar tarafından önerilmektedir. Ancak teknik sorunlar ve ölçüm hataları cihazın kullanımını engellemektedir. Ultrasonografi ise, üçüncü basamak tüm acil servislerde nispeten ucuz, ulaşılabilir ve hızlı tanı aracı olarak yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. ETT yerinin doğrulanmaması ve yanlış entübasyonun yaşamla bağdaşmaması, ETCO2 cihazının bulunmadığı ya da güvenilir sonuç vermediği merkezlerde trakeal ultrasonografinin faydalı olup olmadığı sorusunu gündeme getirmektedir. Biz de bu sebeple çalışmamızda Acil Servise başvurup entübe edilen hastalarda ETT yerini doğrulamada ETCO2 ile yatakbaşı trakeal ultrasonografinin tanısal değerliliklerini altın standart olan boroskopik görüntü ile karşılaştırmayı amaçladık.
Özet (Çeviri)
Verification of endotracheal tube placement is the most important process of airway management. End-tidal carbondioxide pressure (ETCO2) measurement is recommended by guidelines as being a valuable tool for confirmation of ETT placement as in endoscopic verification methods. However, technical problems and measurement errors hinder its utility. Ultrasonography is widely used as a relatively inexpensive, accessible and rapid diagnostic tool in all third level EDs. Because of the fact that unconfirmed or misplacement of tube is incompatible with life, the question is whether tracheal ultrasound could be used as a more useful verification technique in centers where the ETCO2 device is not available or has not yielded reliable results. As a result, in our study it was aimed to compare the diagnostic value of ETCO2 and bedside tracheal ultrasonography by assuming the boroscopic image as gold standard in the patients admitted to Marmara University Emergency Department and intubated for a certain period of time.