İsoproterenol ile miyokart infarktüsü oluşturulan sıçanlarda kafeik asit fenetil esterinin arginin metabolizmasına etkisinin incelenmesi
İsoproterenol ile kalp krizi oluşturulan şiçanlarda kafeik asit fenetil esterin arginin metabolizmasina etkisinin incelenmesi
  1. Tez No: 464165
  2. Yazar: BARIŞ PERSİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELMA SÜER GÖKMEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmanın amacı, isoproterenol ile miyokart infarktüsü oluşturulan sıçanlarda kafeik asit fenetil esterinin serum arginin metabolizmasına etkisini incelemektir. Wistar albino cinsi erkek sıçanlar; kontrol, kafeik asit fenetil ester, isoproterenol ve isoproterenol+kafeik asit fenetil ester olmak üzere eşit sayıda rastgele 4 gruba ayrıldı. Kafeik asit fenetil ester (10 mikromol/kg/gün), % 0.5 dimetil sülfoksit içinde çözülerek, kafeik asit fenetil ester ve isoproterenol+kafeik asit fenetil ester gruplarına yedi gün boyunca intraperitoneal olarak verildi. Miyokart infarktüsü oluşturmak için isoproterenol ve isoproterenol+kafeik asit fenetil ester gruplarına altıncı ve yedinci günlerde isoproterenol (150 mg/kg/gün) intraperitoneal olarak uygulandı. Tüm sıçanların isoproterenol enjeksiyonundan 24 saat sonra intrakardiyak kan örnekleri alındı ve sakrifikasyonla kalp dokuları çıkarıldı. Serum arginaz aktivitesi, troponin I, ornitin ve nitrik oksit düzeyleri ölçüldü. Asimetrik dimetilarginin/nitrik oksit ve nitrik oksit/ornitin oranları hesaplandı. Sağlıklı sıçanlara isoproterenol verilişi serum arginaz aktivitesi, troponin I, asimetrik dimetilarginin, nitrik oksit düzeyleri ve nitrik oksit/ornitin oranlarında anlamlı bir artışa yol açtı. İsoproterenol ile miyokart infarktüsü oluşturulan sıçanlara kafeik asit fenetil ester verilişi ise serum arginaz aktivitesinin ve asimetrik dimetilarginin düzeylerinin artmasını anlamlı olarak önledi. Bu bulguları destekler biçimde sıçanların miyokart dokularının histopatolojik incelemesi de isoproterenol grubundaki miyokart infarktüsünü kanıtlayan değişikliklerin isoproterenol+kafeik asit fenetil ester grubundan daha belirgin olduğunu ortaya koydu. Çalışmamız, kafeik asit fenetil esterin, isoproterenol ile uyarılmış miyokart infarktüsünde, serum arginaz aktivitesinin ve asimetrik dimetilarginin düzeylerinin artmasını önleyici bir etkiye sahip olduğunu gösterdi. Sonuç olarak, arginaz ve asimetrik dimetilarginin yüksekliğinin ateroskleroz patogenezi ile ilişkili olması ve miyokart infarktüsü için bir risk oluşturması nedeniyle, kafeik asit fenetil esterin kardiyoprotektif tedavide önemli rol oynayabileceğini söyleyebiliriz.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effect of caffeic acid phenethyl ester on arginine metabolism in isoproterenol-induced myocardial infarction in rats. Wistar albino male rats were divided randomly into 4 groups for the experiment: control group, caffeic acid phenethyl ester group, isoproterenol group and isoproterenol+caffeic acid phenethyl ester group. Caffeic acid phenethyl ester (10 micromol/kg/day) solved in % 0.5 dimethyl sulfoxide was given intraperitoneally to caffeic acid phenethyl ester and isoproterenol+caffeic acid phenethyl ester groups for seven days. On the sixth and seventh days, isoproterenol (150 mg/kg/day) was given intraperitoneally to isoproterenol and isoproterenol+caffeic acid phenethyl ester groups to induce myocardial infarction. Following the taken of intracardiac blood from all rats 24 hours after the last isoproterenol injection, the rats were sacrificed. Serum arginase activity, troponin I, ornithine, asymmetric dimethylarginine and nitric oxide levels were measured. Asymmetric dimethyl arginine/nitric oxide ratio and nitric oxide /ornithine ratio were calculated. Administration of isoproterenol to healthy rats caused in a significant increase in serum arginase activity, troponin I, asymmetric dimethylarginine, nitric oxide levels and nitric oxide/ornithine ratios. Administration of caffeic acid phenethyl ester to rats with isoproterenol-induced myocardial infarction preventedan increase in serum arginase activity and asymmetric dimethylarginine levels significantly. In keeping with these findings, histopathological examinations of the myocardial tissues of rats also revealed that the changes confirming myocardial infarction in isoproterenol group are more prominent than those in isoproterenol+caffeic acid phenethyl ester group. Our study showed that caffeic acid phenethyl ester has a preventative effect against to an increase in serum arginase activity and asymmetric dimethylarginine levels in isoproterenol induced myocardial infarction. In conclusion, we can report that caffeic acid phenethyl ester may play an important role in cardioprotective treatment because the increase in arginase and asymmetric dimethylarginine is associated with the pathogenesis of atherosclerosis and a risk for myocardial infarction.