Akciğer kanserli hastalarda kemoterapiye yanıt ve bir yıllık yaşam süresinin değerlendirilmesi
Chemotherapy responses in lung cancer diseases and evaluation of one year survival
  1. Tez No: 464164
  2. Yazar: GÖKHAN SÖGÜT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜNDENİZ ALTIAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmanın amacı; akciğer kanserli hastalarda kemoterapiye yanıt ve bir yıllık yaşam süresinin değerlendirilmesi ve hasta ve kanser cevabı arasındaki ilişkiyi ortaya koymaktır. Çalışmamızda Eylül 2011-Eylül 2014 tarihleri arasında Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Polikliniği'nde tanısı histopatolojik olarak kanıtlanmış, daha önce hiçbir tedavi almamış ve opere olmamış, radyoterapi alsın ya da almasın en az 2 kür kemoterapi alan 239 hasta retrospektif olarak incelendi. Hastaların 232'si (%97,1) erkek, 7'si (%2,9) kadındı. Ortalama yaş 59,36 ± 8,12 olup yaş aralığı 40-80 arasında değişmekte idi. Hastaların 78'si (%32,6) KHAK, 161'i (%67,4) KHDAK idi. KHDAK alt tiplerine bakıldığında 88 (%54,7) hastanın skuamöz hücreli kanser, 54 (%33,5) hastanın adenokanser, 1 (%0,6) hastanın büyük hücreli kanser olduğu görüldü, 18 (%11,2) hastanın alt tipi belirlenememişti. En sık görülen metastaz bölgeleri sırasıyla kemik, beyin, karaciğer ve surrenal bezdi. Hastalara platin bazlı kemoterapi protokollerinin uygulandığı görüldü. En sık görülen yan etkiler sırasıyla bulantı kusma, alopesi ve halsizlik idi. Hastaların tedaviye yanıtları değerlendirildiğinde 10'unda (%4,2) tam yanıt, 104'ünde (%43,5) kısmi yanıt, 96'sında (%40,2) stabil hastalık, 29'unda (%12,1) progresif hastalık saptandı. KHAK'de tam veya kısmi yanıt saptanan hasta oranları KHDAK'e göre daha fazla saptandı. Çalışmaya alınan hastaların tanı tarihlerinden itibaren 1 yıllık sağkalım durumlarına bakıldığında 127'sinin (%53,1) sağ, 112'sinin (%46,9) ölmüş olduğu saptandı. Hastaların ortalama 1 yıllık yaşam süresi 9,74 ay (güven aralığı: 9,36-10,12) olarak bulundu. KHAK ile KHDAK'nin 1 yıllık sağkalımları benzerdi. Tüm hücre tipleri arasında evre 4 olan hastaların 1 yıllık yaşam süresinin daha az olduğu saptandı. Tedavi yanıtları ile 1 yıllık sağkalım oranları karşılaştırıldığında progresif hastalık olanların, tam yanıt, kısmi yanıt ve stabil yanıt olanlara göre daha az sağkalıma sahip olduğu saptandı. KHDAK'de 6 kür kemoterapi alanların 4 küre göre yanıt oranlarının daha fazla olmasına karşın, bir yıllık sağkalım oranlarının benzer olduğu saptandı. Sonuç olarak tümörün evresinin ve tedavi yanıtının prognozla ilişkisi saptanmış olup, tümörün tipinin ve alt tiplerinin prognozla ilişkisi saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is; evaluation of chemotherapy response and one year survival in patients with lung cancer, and revealing the relationship between patient and cancer response. We retrospectively studied 239 patients who were diagnosed histopathologically and who had no previous treatment and who had received at least 2 courses of chemotherapy, either radiotherapy or taking radiotherapy, between September 2011 and September 2014 in Trakya University Medical Faculty Chest Diseases Polyclinic. 232 of the patients (%97,1) were male and 7 (%2,9) were female. The mean age was 59,36 ± 8,12 and the age range ranged from 40 to 80 years. 78 (%32,6) of the patients had SCLC and 161 (%67,4) were NSCLC patients. In the subtypes of NSCLC, 88 (%57,4) patients had squamous cell carcinoma, 54 (%33,5) patients had adenocancer, 1 (%0,6) patient had large cell carcinoma and 18 (%11,2) patients could not be determined. The most frequent metastatic sites were bone, brain, liver, and surrenal glands. It was seen that platinum based chemotherapy protocols were applied.The most frequent side effects were nausea, vomiting, alopecia and weakness. When the treatment responses of the patients were evaluated, 10 (%4,2) complete response, 104 (%43,5) partial response, 96 (%40,2) stable disease, and 29 (%12,1) progressive disease was detected. The rates of patients with complete or partial response in SCLC were found to be higher than those of NSCLC. When the one year survival rates of the patients taken to the study were examined from the date of diagnosis, it was determined that 127 (%53,1) patients were alive and 112 (%46,9) patients were dead. The average one year survival of the patients was 9,74 months (range of confidence: 9,36-10,12). The one year survival of SCLC and NSCLC was similar. Patients with stage 4 of all cell types were found to have less one year survival. When the treatment responses were compared with one year survival rates, those with progressive disease were found to have less survival than those with complete response, partial response and stable response. Although the response rates of the 6 cures chemotherapy recipients were higher in the NSCLC compared to the 4 cures, the one year survival rates were similar. As a result, the relation between the tumor stage and the response of treatment was found to be related to the prognosis, and the relation between prognosis and tumor type and subtype was not determined.