Anestezi uzmanları arasında zor entübasyonda kullanılan testlerin bilinirliği ve kullanım sıklığının araştırılması
To investigate the frequency of use and the awarenes of the tests , which are used for difficult intubation , between anesthtetists
- Tez No: 464168
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALKİN ÇOLAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 39
Özet
Amerikan Anestezi Doktorları Derneği (American Society of Anesthesiologists- ASA) zor entübasyonu, deneyimli bir anestezi doktorunun endotrakeal tüpü yerleştirme işleminin 10 dakikadan fazla sürmesi ve/veya 3 ve daha fazla denemesi, direkt laringoskopi yapılamaması, yardımcı bir alet kullanmak zorunda kalınması ve dışarıdan bası uygulamasına karşın glottisin görülememesi olarak tanımlar. Havayolu açıklığının sürdürülmesinde de entübasyon önemli bir işlemdir. Bu yüzden entübasyon güçlüğünün önceden anlaşılması, önlemlerin alınıp yönetime hakim olunması için yardımcı olacaktır. Çalışmanın Etik Kurul onayı alındıktan sonra, bir yıl süre ile Trakya Üniversitesi Hastanesi Ameliyathanelerinde genel anestezi uygulanıp entübe edilecek 50 erişkin hastada yapılması planlandı. Belirlenen 50 hastanın fotoğrafları çekilip, zor entübasyon açısından ağız açıklığı, sternomental mesafesi, tiromental mesafesi, başın ekstansiyon derecesi, mandibula uzunluğu ve genişliği ölçülecek, mallampati sınıflamasına bakılıp kaydedildi. Daha sonra elde edilen veriler, hastaların fotoğrafları ile birlikte önceden belirlenen, uzmanlık süresi üzerinden 5 yıl geçmiş en az 42 anestezi uzmanı ve uzmanlık süresi üzerinden 5 yıl geçmemiş en az 42 anestezi uzmanı olmak üzere toplamda en az 84 anestezi uzmanına gönderildi. Hastalarda zor entübasyon düşünüp düşünmedikleri ve sıklıkla hangi testleri kullanarak karar verdikleri soruldu. Hastaların gerçekte entübe edilirken zor entübasyon olup olmadıkları kaydedilip daha sonra gruplardan çıkan sonuçlar ile kıyaslandı. Doğru yanıt verme bakımından uzmanlık süresi 5 yıldan daha az olanlarla 5 yıl ve üzeri olanlar arasında istatistiksel yönden anlamlı bir fark vardır. Uzmanlık süresi 5 yılı geçmemiş anestezi uzmanları %91 doğru yanıt verirken, uzmanlık süresi 5 yıl ve üzeri olan anestezi uzmanları %95 doğru yanıt vermiştir. 84 anestezi uzmanı arasında mallampati sınıflaması % 82'si tarafından, ağız açıklığı %78'i tarafından, thyromental mesafe %74'ü tarafından, sternomental mesafe %70'i tarafından, mandibula uzunluğu %29'u tarafından, mandibula genişliği %4'ü tarafından, baş ekstansiyon derecesi de %78'i tarafından kullanıldığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
American Society of Anesthesiologists says that; if the timing of intubation, which is done by experienced Anesthetists, is over 10 minutes and intubation was tried over three times, not being able to direct laryngoscopy and having to do using aid, could not seen the glottis although applying the pressure, it is difficult intubation. İntubation is important for maintaining the airway. So, advance understanding of difficult intubation will help you to be dominated by management of the measures taken. Project ,After obtaining the approval of the Ethics Committee , will be performed in 50 patients to be intubated under general anesthesia in theaters of Trakya University Hospital. Photos of these patients will be taken. Mouth opening, sternomental distance, thyromental distance and the degree of extension of neck will be measured and Mallampati score will be record. After this, the data obtained and photos of patients will mailed to 84 Anesthetists which are consisting of two groups. First group have 42 Anesthetists were be expert at least five years ago and the other group have 42 Anesthetists, were be expert less than five years ago. We will ask them that the patients are difficult intubation or not? İf theanswer is yes,we will ask them again which tests are used to determining the difficult intubation. After, the answers of the Anesthetists will be compared with the real results. For giving the correct answers, there is a significant statistical difference between two groups. The group which experted at least five years ago give %91 correct answer, and the other group which experted less than five years ago, gave %95 correct answer. The results are that, mallampati score is used by % 82 of 84 Anesthetists, mouth opening is used by %78 of 84 Anesthetists, thyromental distance is used by %74 of 84 Anesthetists, sternomental distance is used by %70 of 84 Anesthetists, mandible length is used by %29 of 84 Anesthetists, mandible width is used by %4 of 84 Anesthetists, the degree of head extension is used by %78 of 84 Anesthetists.