Kişisel koruyucu ekipman kullanımının havayolu yönetimine etkilerinin değerlendirilmesi; prospektif, randomize olmayan kontrollü bir simulasyon çalışması
Evaluation of the effects of personal protective equipment usi̇ng on airway management; A prospective, non-randomized, controlled simulation study
  1. Tez No: 662890
  2. Yazar: KEZBAN AYDAN OKUYUCU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET YILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Kocaeli Derince Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Sağlık Bilimleri Üniversitesi Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Kliniği'nde kişisel koruyucu ekipman (KKE) ile standart üniforma (SÜ) kullanımının, direkt laringoskop (DL), GlideScope video laringoskop (VL), C-Mac VL, I-gel Laringeal Mask Airway (LMA), ProSeal LMA ve Frova entübasyon kateteri (FEK) kullanılarak yapılan havayolu yönetimleri üzerindeki etkilerini karşılaştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız yerel etik kurul onayı alındıktan sonra 24 adet katılımcı ile gerçekleştirildi. Çalışmada KKE kullanımının havayolu yönetimine etkisini değerlendirmek amacıyla bir simülasyon mankeni kullanıldı. Katılımcı olarak anestezi teknisyenleri, anestezi asistanları ve uzmanları dahil edildi. Demografik veri olarak katılımcıların klinik pozisyonları, her bir havayolu yönetimi ve KKE kullanımı ile ilgili deneyimleri, yaş, cinsiyet, boy ve kilogram bilgileri kaydedildi. Uygulanacak her işlem, katılımcılara bir anestezi uzmanı ve asistanı tarafından anlatıldı. Ardından katılımcılar önce SÜ, daha sonra KKE varlığında uygulamalarını gerçekleştirdiler. Havayolu yönetiminde sırasıyla DL, GlideScope VL, C-Mac VL ve FEK ile endotrakeal entübasyon (ETE) yapıldı ve ardından I-gel ve ProSeal LMA uygulandı. Her bir uygulama sırasıyla normal ve zor havayolu şartı oluşturularak gerçekleştirildi. Her uygulama için süre, girişim sayısı ve optimizasyon manevrası varlığı kaydedildi. Entübasyon uygulamalarında ek olarak glottik açıklık görülme süreleri, modifiye CLS (Cormack/Lehane Skoru) ve POGO (Percentage Of Glottic Opening) skorları da kaydedildi. Katılımcılardan girişim zorluğunu subjektif olarak değerlendirebilmek için her işlem sonrası Vizüel (Görsel) Analog Skala (VAS) kullanılarak puan vermesi istendi ve kaydedildi. Son olarak KKE kullanımının katılımcılardaki diğer subjektif etkileri (terleme, sıcaklık hissi gibi) soruldu. Bulgular: Kişisel koruyucu ekipman kullanımı yan etkileri incelendiğinde; katılımcıların %83,3'ünde (n=20) olmak üzere en fazla görülen yan etki terleme ve sıcaklık artışı ve ikinci sırada ise %70,8 görülme oranı ile anksiyete olmuştur.
Özet (Çeviri)
Objective: We aimed to compare the effects of personal protective equipment (PPE) and standard uniform (SU) use on the airway management using direct laryngoscope (DL), GlideScope video laryngoscope (VL), C-Mac VL, I-gel Laryngeal Mask Airway (LMA), ProSeal LMA and Frova intubation catheter on the manikin that created both difficult airway and normal airway conditions in the Department of Anesthesiology and Reanimation at the Derince Training and Research Hospital, University of Health Sciences. Materials and Methods: Our study was carried out with 24 participants in Health Sciences University Kocaeli Derince Health Education and Research Center after obtaining the approval of the local ethics committee. In the study, a simulation manikin was used to evaluate the effect of PPE use on airway management. Anesthesia technicians, anesthesia residents and specialists were included as participants. As demographic data, the clinical positions of the participants, their experiences with each airway method and the use of PPE, age, gender, height and weight information were recorded. Each procedure was explained to the participants by an anesthesiology specialist and resident. Then the participants performed their procedure first with SU and then PPE. Endotracheal intubation with DL, GlideScope VL, C-Mac VL and Frova intubation catheter followed by I-gel and ProSeal LMA were used, respectively. Each procedure was carried out by creating normal and difficult airway conditions, respectively. Time, number of attempts and presence of optimization maneuver were recorded for each procedure. Modified CLS (Cormack Lehane Score) and POGO (Percentage Of Glottic Opening) scores were also recorded during intubation procedures. Each participant was asked to give a score between 1 and 100 using the Visual Analogue Scale (VAS) in order to evaluate the difficulty of intervention after each procedure subjectively and it was recorded. Finally, the other subjective effects of PPE using on participants (such as sweating, feeling of warmth) was asked. Results: The side effects of using PPE were examined; The most common side effect was sweating and temperature increase, in 83.3% of the participants (n = 20) and anxiety was the second with 70.8%.