Trombolitik tedavide erken dönem prognoz ve kanama açısından risk faktörlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of risk factors for hemorrhage and short term prognosis in thrombolytic therapy
  1. Tez No: 464170
  2. Yazar: YÜCE DOĞRU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL GÜLER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
İnme, dünyada yetişkin popülasyondaki nörolojik özürlülüğünen önde gelen nedenlerinden biridir. 2010 yılında dünya çapında 16.9 milyon kişide inme(%69'u düşük ve orta gelirli ülkelerde) geliştiği ve bunların üçte birinden fazlasının (5.9 milyon inme ölümü, %71'i düşük ve orta gelirli ülkeler) ölümle sonuçlandığı bildirilmiştir. Rekombinant doku tipi plazminojen aktivatörü akut inme tedavisinde kullanılan bir plazminojen aktivatörü analoğudur. Bu çalışmada akut iskemik inmeli hastalarda iv tromboliz ile tedavi sonrasında erken dönem prognozu ve semptomatik intraserebral kanama (sİSK) gelişimini etkileyen risk faktörlerini incelemek amaçlanmıştır. Geriye dönük olarak hasta dosyalarını incelemek suretiyle uygulanan çalışmamıza Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Servisine 02.06.2008 - 01.06.2016 tarihleri arasında akut iskemik inme tablosuyla başvuran 18-80 yaş arası 105 olgu dahil edilmiştir. Trombolitik tedavi için endikasyon oluşturan hastaların trombolitik tedavileri uygulanmış, Nöroloji kliniğine yatırılarak takip ve tedavileri yapılmıştır. IV tPA uygulanan hastaların 34'ünde (%32.4) İSK gelişmiştir. Bu hastaların da 14'ü (%41.2) semptomatiktir. Tedavi sonrası hastaların 6'sı (%5.7) ölmüştür. sİSK gelişen hastalarda mortalite oranı daha yüksek bulunmuştur. Başvuru esnasındaki NIHSS puanı düşük olan hastalarda sağkalım oranları NIHSS puanları yüksek olan hastalardan daha yüksek bulunmuştur. Başvuru sırasındaki NIHSS puanı düşük olan hastalarda İSK oranları NIHSS puanları yüksek olan hastalardan daha düşük bulunmuştur. Diğer değişkenler ile İSK varlığı arasında anlamlı fark saptanmamıştır. Sigara, alkol içme alışkanlığı ve hipertansiyonu olanlarda sİSK oranları bu risk faktörleri olmayanlardan anlamlı derecede yüksek saptanmıştır. IV tPA tedavisi sonrasında NIHSS puan değişimleri İSK gelişenlerde gelişmeyen hastalardan, sİSK hastalarında asemptomatik İSK hastalarından daha yüksek bulunmuştur. Sonuç olarak, NIHSS skorunun inme geçiren hastaların prognozunda ve sİSK kanama gelişimini öngörmede önemli bir prediktör faktör olduğu ve NIHSS yüksek hastaların mortalite riskinin yüksek olduğu ve yakın takip gerektirdiği anlaşılmıştır. Çalışmaya dahil edilen hastaların tümü ve sağ kalan olgular üzerinde ayrı ayrı yapılan analizlerde sigara ve alkol alışkanlığı, kronik hastalık öyküsü ile İSK veya sİSK kanama arasında anlamlı bir ilişki elde edilememiştir. Ancak kronik sigara ve/veya alkol kullanımı ve hipertansiyon öyküsü varlığının sİSK açısından bir risk faktörü olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Stroke is one of the most prevalent neurological disabilities worldwide in the adult population. There were 16.9 million stroke cases worldwide (69% in low- and middle-income countries) and more than one in three has been concluded by deaths (5.9 million stroke deaths, 71% low and middle income countries).The recombinant tissue-type plasminogen activator is a plasminogen activator used in the treatment of acute stroke.In this study, we aimed to investigate the risk factors affecting the development of early prognosis and symptomatic intracerebral hemorrhage (sICH) after iv thrombolysis in acute ischemic stroke patients. This retrospective study was conducted using data from 105 patients with acute ischemic stroke between the ages of 18 and 80 who were admitted to the Medical Faculty of Trakya University.Patients who were admitted to acute ischemic stroke table in emergency department and who were treated in the neurology clinic by thrombolytic therapy were included in the study. ICH developed in 34 of the treated patients (32.4%). Fourteen of these patients (41.2%) were symptomatic. Six of the patients (5.7%) died after treatment.The mortality rate was found to be higher in SICH (+) patients.Survival rates in patients with low NIHSS score at admission were higher than patients with high NIHSS scores. There was no difference between other research variables and ICH presence.Symptomatic ICH (SICH) ratios were found to be higher in patients with smoking and alcohol use and patients with hypertension than those without these characteristics in patients. Post treatment period NIHSS score changes were found to be higher in patients with ICH than in patients with asymptomatic ICH, in symptomatic ICH patients. In conclusion, it is understood that NIHSS score is an important predictor factor for the prognosis of stroke patients and foreseeing the development of sICH, and NIHSS high mortality risk is high and close follow-up is required. In analyzes performed separately on all patients included in the study and on survivors, no significant relationship between smoking, alcohol and chronic disease history and ICH or sICH was obtained. However, the presence of chronic smoking and alcohol use and a history of hypertension has been identified as a risk factor for sICH.