Astım izleminde fraksiyone ekshale nitrik oksit ölçümünün önemi
The importance of fractional exhaled nitric oxide measurement in asthma follow up
- Tez No: 464171
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLFER MEHTAP YAZICIOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Astım hava yolunun kronik inflamatuar hastalığıdır. Astımda tedavide amaç semptomlar, fonksiyonel parametreler ve inflamasyonun kontrolü üzerinde odaklanmıştır. Güncel rehberlerde astım tedavisi, kontrol düzeyini tespite dayalı kontrol odaklı tedavidir. Kontrol düzeyi saptanması için astım kontrol testi gibi basit, hasta tarafından kendi kendine uygulanabilen skorlama anketleri geliştirilmiştir. Güncel yaklaşımda astımda süregelen inflamasyonu saptamak için de bazı non-invazif yöntemler geliştirilmiştir; FeNO ölçümü önerilen yöntemlerdendir. Çalışmamızda çocuklarda astımının izleminde çocukluk çağı astım kontrol testi (AKT), solunum fonksiyon testi (SFT) ve fraksiyone ekshale nitrik oksit (FeNO) ölçümünün öneminin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmamıza dahil edilen gönüllüler Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Pediatri Ana bilim Dalı Çocuk İmmunolojisi ve Alerji Hastalıkları Bilim Dalı'na başvuran 6 ile 11 yaş arasındaki olgular arasından seçilmiştir. Bilgilendirmiş olur formunu imzalamamış, ebeveyn onayı olmayan olgular çalışmaya dahil edilmemiştir. Tüm olgulardan hastalıkları ile gerekli bilgiler alınarak, ayrıntılı fizik muayeneleri yapılmış ve tüm bilgiler hazırlanmış olan takip formlarına kaydedilmiştir. Daha sonra AKT, FeNO ve spirometrik ölçümler yapılmış ve bu testler 1 ay sonra 1 kez daha tekrarlanmıştır. Çalışmaya dahil edilen gönüllü sayısı 50, çalışma başlama tarihi de Ocak 2014 olarak belirlenmiştir. FeNO düzeyleri ile AKT skorları arasında negatif bir korelasyon saptanmıştır (r= -0,478, p= 0,000) . Astım kontrol testi skoru < 19 iken kontrol altındaki astımı %100 duyarlılık ve %75,8 seçicilikle (p= 0,0001) belirleyebilirken, ≤ 16 iken kontrolsüz astımı %100 duyarlılık ve %64,7 seçicilikle belirleyebilmektedir (p= 0,0001). Sonuç olarak astımlı hastalarda yüksek FeNO saptanması halinde atopi mutlaka araştırılmalıdır. Astımda kontrolü belirlemede düşük FeNO yüksek pozitif prediktif değere sahiptir. Araştırmamız astım takibinde objektif değerlendirme yapmaya olanak sağlayacak yeni takip algoritmaların oluşması açısından önemli bir yere sahip olacak ve yeni takip modularitelerine dayanak sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Asthma is a chronic inflammatory disease of the airway. The aim of treating asthma is focused on controlling symptoms, functional parameters and inflammation. In current guidebooks the treatment of asthma is focused on maintaining the control level. To determine control level a questionnaire as simple as asthma control test is being developed. In current approach to determine the inflammation in asthma some noninvasive methods are developed; nitric oxide (FeNO) expiration air measurements. Measurement of nitric oxide (NO) in the exhaled breath can be used as a direct indicator of airway inflammation as a noninvasive, determinant method. In our study it was aimed to in vestigate the child hood asthma control test (ACT), pulmonary function test and FeNO measurement in the asthm a follow-up. The volunteers that we will include to the study, will be selected from the cases between 6 and 11 years old children, who applied toTrakya University Medical Faculty Hospital, Department of Pediatrics,Pediatric Immunology and Allergy Department of Disease. Cases with out parental consent and those who se parents did not sign the informed consent form,will not be included to the study. Necessary informations about their disease will be collected from all cases, physical examination will be conducted, and all data will be saved to prepared follow upforms. Subsequently ACT, FeNO and spirometric measurements will be done and one month later tests will be repeated. Number of volunteers to be included in thestudy is 50, and thedate of starting the study is determined as January 2014. Negative correlation between FeNO levels and ACT scores was ascertained (p < 0,002, r= -0,31). Asthma control test can define controlled astma with 100 % sensitivity and 75.8 % specifity if ACT score was higher than 19 (p= 0,0001). When the score of ACT ≤ 16, it defines uncontrolled asthma whith 100 % sensitivity and 64,7 % specifity (p=0,0001). FeNO can define controlled astma with 70,6 % sensitivity and 90,9 % specifity if FeNO was higher than 31 ppb (p= 0,004). When the score of FeNO > 49 ppb, it defines uncontrolled asthma whith 11,5 % sensitivity and 100 % specifity (p= 0,0001). Searching in terms of fractional exhale nitric oxide a significant difference was ascertained between the individuals who were applied skin prick test and who were not (p= 0,004). In conclusion, asthmatics with high FeNO levels should be investigated for atopy and asthmatics with low FeNO levels (< 25 ppb) have potentially controlled asthma with high positive predictive value. Our research will have an important place in the formation of new follow-up algorithms that will provide opportunity to make objective evaluation in asthma follow-up, and it will provide a basis to the new follow-up modularities.