Aerobik egzersize bağlı yetişkin kadın ve erkek bireylerde beden algısı ve özgüven değerlerinin araştırılması
Investigation of values of body perception and self-confidence in adult female and male adults who are aerobic exercise
- Tez No: 464231
- Danışmanlar: PROF. DR. RECEP GÜRSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Spor, Psychology, Sports
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Çalışmada, aerobik egzersize bağlı yetişkin kadın ve erkek bireylerde beden algısı ve benlik saygısı değerlerinin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmaya haftada en az 1 gün düzenli egzersiz yapan bireyler ve iş yoğunluğu nedeniyle veya herhangi bir nedenle egzersiz yapamayan toplamda 222 kişi gönüllü olarak katılmıştır. Çalışma öncesi bireylere konu hakkında bilgilendirme yapılmıştır ve gerekli kurumlardan izin alınarak anketler uygulatılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak anket tekniği kullanılmıştır. Bireylerin benlik saygılarını ölçmek amacıyla“Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği”(Çuhadaroğlu, 1985), Beden algılarını ölçmek amacıyla ise“Beden Algısı Ölçeği”kullanılmıştır (Haydaroğlu, 1989). Elde edilen veriler IBM Spss 22 adlı paket program ile kayıt edilmiştir. Katılımcılara ilişkin kişisel bilgiler veren envanter toplam puanları, frekans (f) ve yüzde (%) değerleri tespit edilerek verilmiştir. Veriler parametrik dağılım göstermektedir. İstatistiki işlem olarak Pearson Kolerasyon analizi 0.01 anlamlılık düzeyiyle incelenmiştir. Gruplar arası ilişkiye ise Anova analizi 0.05 anlamlılık düzeyinde değerlendirilir. Sonuç olarak, egzersiz yapan bireylerin egzersiz yapmayan bireylere göre beden algısı ve benlik saygısı düzeyleri arasında anlamlı bir ilişki vardır. Ayrıca beden algısı ve benlik saygı düzeyleri kadınlarda daha fazla olduğu görülmektedir. Beden algısı ve benlik saygısının gelir düzeyi ile ilişkisinde, gelir düzeyi arttıkça bireyin beden algısı ve benlik saygısının da iyileşme olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In the study, it was aimed to investigate the values of body sensibility and self-esteem in adult male and female subjects with aerobic exercise. A total of 222 volunteers participated in the exercise at least one day a week for regular exercise and for a total of 222 people who could not exercise due to work intensity or for any reason. Before the study, the informed about the study was given and the surveys were applied with the permission of the necessary institutions. Survey technique was used as data collection tool in the research.“Rosenberg Self-Esteem Scale”(Çuhadaroğlu, 1985) and“Body Perception Scale”(Haydaroğlu, 1989) were used to measure individual perceptions. The obtained data was recorded with the package program IBM Spss 22. Inventory total scores, frequency (f) and percent (%) values giving personal information about the participants were determined and given. The data show a parametric distribution. Pearson Collation analysis was used as a statistical procedure with a significance level of 0.01. The relationship between the groups was analyzed at the level of ANOVA 0.05 significance. As a result, there is a significant relationship between the levels of body image and self-esteem of the individuals exercising according to the individuals who do not exercise. It is also seen that the levels of body sensation and self-esteem are higher in women. In relation to the level of income of body and self-esteem, it is seen that as the level of income increases, the body's sense of self and self-esteem also improve.