Kamu ve özel spor kuruluşlarında görev yapan personelin iş tatmininin örgüt kültürüne etkisinin incelenmesi
Analysis of the effect of organizational culture on the job satisfaction of employees in public and private sports organizations
- Tez No: 464232
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDURRAHMAN KEPOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Araştırmamızın amacı, kamu ve özel spor kuruluşlarında görev yapan personelin iş tatmininin örgüt kültürüne etkisini incelemektir. Araştırmamızın evrenini kamu ve özel spor kuruluşu personeli oluşturmuştur. Örneklemimizi ise Ege Bölgesi'ndeki kamu ve özel spor kuruluşlarında görev yapan personel oluşturmuştur. Araştırmada veri toplama aracı olarak; kişisel bilgi formu, Minnesota iş tatmin ölçeği ve Denison örgüt kültürü ölçeğinden oluşan anket formu kullanılmıştır. Minnesota iş tatmin ölçeğinin ilk geçerlik ve güvenirlik çalışmaları Baycan (1985) tarafından yapılmış olup alpha katsayısı 0.77 olarak bulunmuştur. Güvenirlik değerini ise Özdayı (1990)'da 0.87 olarak bulunmuştur. Denison örgüt kültürü ölçeğini Gökşen (2001) ve daha sonra İçin (2002) tarafından uyarlanmış güvenirlik katsayısı (Cronbach Alpha) 0.96 bulunmuştur. Verilerin analizinde SPSS 18.0 programı kullanılmıştır. Betimleyici istatistik yoluyla, frekans, aritmetik ortalama, standart sapma değerleri belirlenmiştir. Verilerin normal dağılım gösterip göstermediklerini belirleyebilmek için Kolmogrov-Smirnov Testi 0,05 önem düzeyinde kullanılmıştır. Yapılan test istatistiği sonucunda verilerin normal dağılım göstermediği tespit edilmiştir. Bu nedenle Non parametrik test istatistiği kullanılmıştır. İkili grupların aritmetik ortalamalarının karşılaştırılmasında Mann Whitney-U Testi 0,05 önem düzeyinde kullanılmıştır. Çoklu grupların aritmetik ortalamalarının karşılaştırılmasında Kruskall Wallis Testi 0,05 önem düzeyinde kullanılmıştır. İş tatmini ile örgüt kültürü arasındaki ilişkinin varlığı ise Pearson Korelasyon Analizi 0,05 ve 0,01 önem düzeyinde kullanılmıştır. İş tatmininin örgüt kültürünü etkileme derecesinin tespiti için ise Regresyon Analizi 0,05 önem düzeyinde kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of our research is to examine the effect of job satisfaction on organizational culture of staff working in public and private sports organizations. The universe of our research is made up of public and private sports organization personnel. Our sample is composed of personel working in public and private sports organizations in Aegean Region of Turkey. As a data collection tool in the research; Personal information form, Minnesota Job Satisfaction Scale and Denison Organizational Culture Scale have been used. The first validity and reliability studies of the Minnesota Job Satisfaction Scale were conducted by Baycan (1985) with an alpha coefficient of 0.77. Reliability value was found to be 0.87 in Özdayı (1990). The confidence coefficient (Cronbach Alpha) adapted by Denison Organizational Culture measure Gökşen (2001) and later (2002) was 0.96. SPSS 18.0 program was used in the analysis of the data. Through descriptive statistics, frequency, arithmetic mean, standard deviation values are determined. The Kolmogrov-Smirnov Test was used at 0,05 significance level to determine whether the data showed normal distribution. As a result of the test statistic, it was determined that the data were not normal distribution. For this reason, Non parametric test statistic was used. The Mann Whitney-U test was used at a significance level of 0,05 in comparing the arithmetic mean of the binary groups. The Kruskall Wallis Test was used at a significance level of 0,05 in comparing the arithmetic mean of multiple groups. The existence of the relationship between job satisfaction and organizational culture was used at Pearson Correlation Analysis at the significance level of 0,05 and 0,01. Regression Analysis was used at a significance level of 0.05 for the determination of the degree of job satisfaction affecting the organizational culture.