16-18 yaş ergenlerde otistik mizaç özelliklerinin patolojik internet kullanımı ile ilişkisi
  1. Tez No: 464262
  2. Yazar: NURAN EKİNCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZALP EKİNCİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Sosyal etkileşim zorluklarının patolojik internet kullanımının sebeplerinden biri olduğu düşünülmektedir. Bu çalışmanın temel amacı, 16-18 yaş arası ergenlerden oluşan toplum örnekleminde otistik mizaç özelliklerinin patolojik internet kullanımı ile ilişkisini araştırmaktır. Sosyal anksiyete ile patolojik internet kullanımı arasındaki ilişki ayrıca araştırılmıştır. Bu çalışmaya, 2016-2017 eğitim öğretim yılında Mersin ili Yenişehir ilçesindeki anadolu liselerinde öğrenim gören, 16-18 yaş aralığındaki 239 ergen dahil edilmiştir. Herhangi bir psikiyatrik ya da kronik tıbbi hastalığı olanlar çalışmaya alınmamıştır. Çalışmaya katılan ergenlere Otizm Spektrum Anketi (OSA), Young İnternet Bağımlılığı Ölçeği (YİBÖ) ve Liebowitz Sosyal Anksiyete Ölçeği (LSAÖ) uygulanmıştır. İstatistiksel analizler için ergenler YİBÖ puanlarına göre ''ortalama internet kullanıcısı'' (YİBÖ puanı
Özet (Çeviri)
Social interaction difficulties have been suggested as one of the causes of pathological internet use. The main aim of the present study was to investigate the relationship between autistic traits and pathological internet use among a community sample of adolesecents aged 16-18 years. The relationship between social anxiety and pathological internet use was also investigated. 239 adolescents between the ages of 16-18 years who were studying at an Anatolian high school in the Yenişehir district of Mersin province during the 2016-2017 academic year were included in the study. Those with psychiatric or chronic medical illnesses were excluded. Autism-Spectrum Quotient (AQ), Young Internet Addiction Scale (YIAS) and Liebowitz Social Anxiety Scale (LSAS) were applied to the adolescents. For the statistical analysis, adolescents were divided into two groups according to YIAS scores as ''average internet user'' (YIAS score