Kanser tanısı yeni almış ve tedavi başlanmamış çocuk hastalarda hasta ötiroid sendromu sıklığı
The incidence of sick euthyroid syndrome in children with newly diagnosed cancer and untreated cancer
  1. Tez No: 464261
  2. Yazar: ALİ DUYU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELVAN ÇAĞLAR ÇITAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Hasta ötiroid sendromu özellikle yoğun bakımlarda ve ciddi sistemik hastalıklar nedeniyle yatarak takip edilen kronik hastalarda sık görülen bir sendromdur. Genellikle tiroid ve hipofiz bezinde herhangi bir patoloji olmadan, tiroid dışı akut ve kronik sistemik hastalıklar sebep olmaktadır. Hastalığın tanısı laboratuar bulgularına dayanır ve iki ayrı tanımlaması mevcuttur. Biri sT3 düşüklüğü ile beraber sT4' ün normal veya düşük, TSH'ın normal olduğu tanımlamadır. Diğerinde ise sT3 düşüklüğü ile beraber rT3 yüksek, sT4' ün normal veya düşük, TSH'ın normaldir. Kanser tanısını yeni almış ve herhangi bir tedavi almamış ,0-18 yaş aralığında olan 80 olguda HÖS sıklığını, HÖS'ün hastalığın prognozu,evresi ile olan ilişkisini,hasta ötiroid sendromunun patogenezinde sitokinlerin ( IL-1β, IL-6, TNF-α ) etkilerini araştırdık. Çalışmamızda kullanılan iki tanı kriterlerinden rT3 temelli değerlendirmeye göre 9 olguda (% 11,2 ), sT3 temelli değerlendirmeye göre ise 13 olguda (%16,2) HÖS saptadık. Olgulardan 8 tanesini evre I, 37 tanesini evre II, 25 tanesini evre III ,10 tanesini de evre IV olarak saptadık ve HÖS ve hastalıkların evreleri arasında anlamlı bir fark bulamadık.Hasta ötiroid sendromunun cinsiyetle olan ilşkisini irdeledik ve her iki grup arasında anlamlı bir fark bulamadık. Her ne kadar çalışmamızda HÖS'ün hastalığın evresi ile olan ilişkisi ve sitokinlerin HÖS'ün meydana gelmesindeki rolünü tam olarak saptayamadıysak da, çalıştığımız hasta grubunun kanser tanısını yeni almış olmalarından dolayı, hastaların takiplerinde her iki konuda da daha kesin sonuçlara ulaşılabilir. Sonuç olarak yeni kanser tanısı almış çocuk hastalarada öneli oranda hasta ötiroid sendromu saptadık ve hasta ötiroid sendromunun özellikle kronik hastalıklardaki önemine vurgu yaptık.
Özet (Çeviri)
Patient euthyroid syndrome is a common syndrome especially in intensive care patients and chronic patients who are followed up due to serious systemic diseases. It is usually caused by acute and chronic systemic diseases other than thyroid without any pathology in the thyroid and pituitary gland. The diagnosis of the disease is based on laboratory findings and two different definitions . It is defined that fT4 is normal or low and TSH is normal with low fT3. In the other, fT3 is low, rT3 is high, fT4 is normal or low, TSH is normal. We compared the frequency of patient euthyroid syndrome with the prognosis and the progression of the disease of the patient and the cytokines (IL-1β, IL-6, TNF) in the pathogenesis of the patient euthyroid syndrome in 80 cases of newly diagnosed and untreated cancer, We found 9 cases (11,2%) according to the rT3-based evaluation and 13 cases (16,2%) according to the fT3-based evaluation of the two diagnostic criteria used in our study. We detected 8 cases as stage I, 37 as stage II, 25 as stage III and 10 as stage IV and we did not find any significant difference between the stages of patient euthyroid syndrome and diseases. We did not find any significant difference between the two groups Although our study did not pinpoint the role of patient euthyroid syndrome in disease progression and the role of cytokines in the development of patients with euthyroid syndrome, definitive results could be achieved in patients' follow-ups, as patients were newly diagnosed with cancer. In conclusion, we have emphasized the importance of patient euthyroid syndrome especially in chronic diseases in children with pre-existing cancer diagnosed with new cancer diagnosis.