Sıçanlarda formaldehitin oluşturduğu toksik etkiye karşı melatonin'in koruyucu etkisinin incelenmesi
Investigation of protective effects of melatonin on formaldehyde induced toxicity in rats
  1. Tez No: 464283
  2. Yazar: SEZGİN AYDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLDEN ZEHRA OMURTAG
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Toksikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Amaç: Formaldehit (FA) genotoksik özelliği bilinen, IARC tarafından“Grup I, insanlar için karsinojen”olarak sınıflandırılan ve insanlar üzerinde sinir, solunum ve üreme sistemi gibi sistemler üzerine çeşitli toksik etkilere sahip bir kimyasaldır. Melatonin (MEL) epifiz bezi tarafından salgılanan bir nörohormon olup, temel fizyolojik fonksiyonu sirkadyen ritmi düzenlemektir. Bu çalışmada, sıçanlarda FA'nın oluşturduğu toksisiteye karşı MEL'in olası koruyucu etkilerinin araştırılması amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Wistar albino sıçanlar kullanıldı ve rastgele (n=8) 6 gruba ayrıldı. FA, ilgili gruplara inhalasyon yoluyla (FA-inh: günde 6ppm, haftada 5 gün, 6 hafta) ve intraperitoneal (FA-ip: 10 mg/kg/gün, 14 gün) olarak verildi. MEL, ilgili gruplara (FA-inh+MEL, FA-ip+MEL ve MEL) 10 mg/kg/gün dozunda intraperitoneal olarak uygulandı. Kan örneklerinde comet tekniği ve 8-hidroksideoksiguanozin (8-OHdG) düzeylerinin ölçümü uygulandı. Akciğer, karaciğer ve böbrek dokularında MDA ve GSH düzeyleri ölçümü, MPO aktivitesi ve kemilüminesans ölçümler yapıldı. Histopatolojik değişiklikler ışık mikroskobu incelemeleri ile araştırıldı.
Özet (Çeviri)
Purpose: Formaldehyde (FA) is a chemical known to be genotoxic, classified as“carcinogenic to humans in Group 1”by IARC, and has various toxic effects on humans such as nervous, respiratory and reproductive systems. MEL is a neurohomone secreted by pineal gland and it regulates the circadian rhythm. In this study, it is aimed to investigate the potential protective effects of MEL on FA induced toxicity in rats. Materials and Methods: Wistar albino rats were included and randomly divided into 6 groups (n=8). Related groups was exposed to FA by inhalation (FA-inh; 6 ppm, 5 day/week, 6 weeks) and intraperitoneally (FA-ip; 10 mg/kg/day, 14 days). MEL was injected at a dose of 10 mg/kg/day in related groups (FA-inh+MEL, FA-ip+MEL and MEL). The Comet assay and measurement of 8-hydroxyguanosine (8-OHdG) levels were conducted with blood samples. Determinations of MDA and GSH levels, MPO activities and chemiluminscence measurements were applied in the lung, liver and kidney tissues. Histopathological changes were investigated with the light microscope. Results: Increased DNA damage was observed in FA-inh and FA-ip groups in the comet assay (%DNAT).