Sıçanlarda metotreksat ile oluşturulmuş karaciğer ve böbrek hasarlanmasına L-NAME ve Aminoguanidin'in etkilerinin incelenmesi
Research of L-NAME and Aminoguanidine effects with methotrexate-induced liver and kidney damage in rats
- Tez No: 266953
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MERAL ÖNCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
MTX çeşitli kanser türlerinde ve bazı inflamatuvar hastalıklarda, antineoplastik ve antiinflamatuvar ajan olarak yaygın şekilde kullanılmaktadır. Metotreksat'ın karaciğer ve böbrekler üzerine toksik etkileri olduğu bilinmektedir. Bu çalışmanın amacı Metotreksat'ın karaciğer ve böbrekler üzerinde oluşturduğu hasara karşı AG ve L-NAME'nin etkilerinin incelenmesidir.Bu çalışmada toplam 54 adet Wistar albino türü erkek sıçan kullanıldı. Sıçanlar 6 gruba ayrıldı: Grup I (kontrol, n=9), Grup II (20 mg/kg MTX, n=9), Grup III (20 mg/kg MTX+ 20 mg/kg AG, n=9), Grup IV (20 mg/kg MTX+ 3,5 mg/kg L-NAME, n=9), Grup V (20 mg/kg AG, n=9) ve Grup VI ( 3,5 mg/kg L-NAME, n=9). Çalışmanın beşinci günü anestezi altında deney sonlandırılarak sıçanların karaciğer ve böbrek dokuları alındı. Histolojik incelemeler için alınan dokular % 10'luk nötral formaldehit içerisinde tespit edildi. Biyokimyasal inceleme için alınan dokularda lipid peroksidasyonu ürünü olan malondialdehid (MDA) seviyeleri incelendi.Histolojik incelemede; kontrol, AG ve L-NAME gruplarında karaciğer ve böbrek dokuları normal histolojik görünümde izlendi. MTX grubunda kontrol grubu ile karşılaştırıldığında, karaciğer ve böbrek dokularında hasarlanma tespit edildi. MTX+AG ve MTX+L-NAME gruplarında bu hasarlanmanın azaldığı gözlemlendi (p0,01). Karaciğer dokusunda ise kontrol grubu ile karşılaştırıldığında, MTX+AG grubunda bir artış olduğu (p0,01).L-NAME ve Aminoguanidin'in, metotreksat kaynaklı karaciğer ve böbrek toksisitesi üzerine sadece yapısal olarak koruyucu bir etkisinin olduğunu gözlemledik.
Özet (Çeviri)
Methotrexate (MTX) is widely used as an antineoplastic and anti-inflammatory agent in a variety of cancers and certain inflammatory disorders. MTX?s toxic effects on the liver and kidneys are known. The purpose of this study is to examine Aminoguanidine?s (AG) and NG Nitro L-Arginine Methyl Ester?s (L-NAME) effects on the MTX?s liver and kidney damages.In this study 54 male Wistar albino rats were used. The rats were divided into six groups: Group I (control, n=9), Group II (20 mg/kg MTX, n=9), Group III (20 mg/kg MTX+ 20 mg/kg AG, n=9), Group IV (20 mg/kg MTX+ 3,5 mg/kg L-NAME, n=9), Group V (20 mg/kg AG, n=9) and Group VI ( 3,5 mg/kg L-NAME, n=9). At the end of the fifth day, liver and kidney tissues of the rats were collected under the anesthesia. Tissues taken for histological examination, were fixed in 10 % neutral formaldehyde. Lipid peroxidation product malondialdehyde (MDA) levels were examined in the tissues taken for biochemical analysis.When compared with the control group?s tissues, damage were present in the MTX group?s liver and kidney tissues, in the tissues of the MTX+AG and MTX+L-NAME groups, damage were decreased, AG and L-NAME group?s tissues were histologically normal (p0,01). When compared with the control group, MDA levels in the liver tissue?s of MTX+AG group, a significant increase (p0,01) was observed.We observed only morphological protective effect?s of Aminoguanidine and L-NAME on methotrexate induced liver and kidney toxicity.