Pit ve fissürlerin örtülmesinde kullanılan çeşitli materyallerin performanslarının in vitro değerlendirilmesi
Evaluating in vitro performances of various pit and fissure sealing materials
- Tez No: 464295
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYRİYE ESRA ÜLKER
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu in vitro çalışmanın amacı bir infiltrant (Icon; DMG) bir cam karbomer (GCP Glass Seal, GCP Dental) ve bir fissür örtücünün (F1-Teethmate, Kuraray) pit ve fissür lezyonlarına uygulandığında penetrasyon derinliği ve mikrosızıntısını değerlendirmektir. Çalışmada kullanılmak üzere, son 6 ay içinde çekilmiş yirmi yaş dişlerinden; ICDAS (International caries detection and assessment system) skorlamasına göre fissürleri 0 ve 1 olanlar seçildi. Penetrasyon değerlendirilmesi (n=20) ve mikrosızıntı değerlendirilmesi (n=10) olacak şekilde 90 adet diş rastgele üç gruba ayrıldı. Materyaller (Icon, Cam karbomer, Teethmate F-1) üretici talimatları doğrultusunda dişlere uygulandı. Penetrasyon testi için dişlerden kesitler alınarak polisajları yapıldıktan sonra konfokal lazer taramalı mikroskopta incelenerek görüntüleri elde edildi. Maksimum lezyon derinliği (maxLD) ve maksimum penetrasyon derinliği (maxPD) ölçüldü ve maksimum penetrasyon yüzdesi hesaplandı (maxPDY=maxPD/maxLD x100). Mikrosızıntı testi için dişler % 0.5 basik fuksin içinde 24 s. bekletildi ve stereomikroskopta incelenmek üzere kesitler alındı ve skorlandı. Elde edilen verilerin istatistiksel analizinde Kruskal-Wallis ve Mann-Whitney U-testleri kullanıldı (p=0.05). PDYmax değerlendirildiğinde Icon ve Teethmate F-1 gruplarında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmadı (p>0.05). GCP Glass Seal grubu Icon grubundan istatistiksel olarak farklı bulundu (p0.05). Bu in vitro çalışmanın sonuçlarına göre, Icon ve Teethmate F-1, GCP Glass Seal'e göre daha iyi bir performans göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this in vitro study was to evaluate the penetration depth and microleakage of an infiltrant (Icon; DMG), a glass carbomer (GCP Glass Seal, GCP Dental) and a pit and fissure sealant (F1-Teethmate, Kuraray), when applied as recommended, into pit and fissure lesions. The fissure systems of extracted human teeth were classified according to the international caries detection and assessment system (ICDAS, codes: 0, 1) and randomly divided into three groups to evaluate penetration depht (n=20) and three groups for microleakage evaluation (n=10) for 90 teeth. Materials were applied on fissures according to manufacturer's instructions. Specimens for penetration test were cut perpendicular to their surfaces, polished, and confocal microscopic images were obtained. Maximum lesion depths (LDmax) and maximum penetration depths (PDmax) were measured and maximum percentage penetration was calculated as PPmax = PDmax/LDmax x100. Teeth for microleakage test were stored 24 s. in 0.5 % basic fuchsine solution and cut for evaluating with stereomicroscope. Statistical analysis of the obtained data were performed by Kruskal-Wallis and Mann-Whitney U-tests (p=0.05). PPmax did not differ significantly between groups in Icon and Teethmate F1 (p>0.05). GCP Glass Seal group was statistically different from Icon group (p0.05). According to the results of this in vitro study, it can be concluded that Icon and Teethmate F-1 showed better performance than GCP Glass Seal.