Cam iyonomer cam karbomer giomer ve rezin yapıdaki fissür örtücülerin etkinliklerinin değerlendirilmesi
- Tez No: 484873
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGE GÜNGÖR
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 193
Özet
Amaç: Pit ve fissürler diş çürüğü oluşumu açısından riskli bölgelerdir. Koruyucu diş hekimliğinde, çürüğe eğilimli bu bölgelerde çürük oluşumunu önlemek amacı ile fissür örtücü uygulamalarının yapılması en etkin yöntemlerden biridir. Bu amaçla farklı materyaller kullanılmaktadır. Bu materyaller arasından en başarılı materyalin belirlenmesi için daha fazla sayıda laboratuvar ve klinik çalışmaya ihtiyaç vardır. Çalışmamızın amacı; daimi büyük azı dişlerinde yeni geliştirilen cam karbomer (GCP Dental, The Netherlands) esaslı fissür örtücünün, rezin (ITENA, France), cam iyonomer (GC Fuji Triage White, GC US) ve giomer (BS; Shofu Inc. Kyoto, Japan) esaslı fissür örtücüler ile karşılaştırmalı olarak başarısının in vivo ve in vitro koşullarda değerlendirilmesidir. Yöntem: İn vitro kısımda, çürüksüz, restorasyon uygulanmamış çekilmiş daimi büyük azı dişlerine, 4 farklı materyal kullanarak invaziv ve non-invaziv teknikle fissür örtücü uygulanıp, ağız ortamını taklit eden termal siklus özellikli çiğneme simülatörüne farklı zaman aralıklarında tabi tutulmasını takiben dişler United States Public Health Services System (USPHS) kriterlerine göre değerlendirilmiştir. İn vivo kısımda, sistemik olarak sağlıklı, yaşları 8 ile 14 arasında değişen (ortalama 10,84±1.91) 34'ü kız 31'i erkek toplam 65 hastada, fissür örtücü endikasyonu olan 240 daimi büyük azı dişine 4 farklı fissür örtücü materyali invaziv ve non invaziv teknikle uygulanmıştır. Hastaların fissür örtücü uygulanan dişleri, 3, 6 ve 9 aylık klinik takip ile fissür örtücülerin diş üzerinde kalma durumları incelenmiş ve materyallerin klinik başarısı USHPH kriterleri kullanılarak değerlendirilmiştir. Elde edilen veriler SPSS programı ile değerlendirilmiştir. Bulgular: İn vitro kısımda retansiyon açısından invaziv teknik ile uygulanan cam karbomer fissür örtücünün başarısı ile diğer gruplar arasında anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. (p>0,05) Non invaziv teknikte ise; giomer esaslı fissür örtücü anlamlı düzeyde başarılı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Objective: Pit and fissures are risky areas for tooth caries. In protective dentistry, fissure sealant applications are one of the most effective methods to prevent caries formation in these areas. Different materials are used for this purpose. A greater number of laboratories and clinical trials are needed to identify the most successful material among these materials. The aim of this study is determine success of the new reformed glass carbomer fissur sealant (GCP Dental, T he Netherlands) comparative with resin (ITENA, France), glass ionomer (GC Fuji Triage White, GC US) and giomer (BS; Shofu Inc. Kyoto, Japan) based fissure sealants under in vivo and in vitro conditions in permanent molars. Method: In part of in vitro, fissur sealants was applied with invasive and non- invasive technique, used with four different materials to extracted permanent molars without any caries and after the samples submitted to thermal cycles which represents masticatory function, they determined according to US criteria. In part of in vivo, 240 permanent molars were evaluated in 65 children (The average age; 10,84±1.91, 34 girl, 31 boy). All the teeth had no caries, without any restorations and there were no hypomineralization. Four different fissure sealants were applied with invasive and noninvasive techniques; and clinical follow-up of 3, 6 and 9 months on dental restorations were examined and the clinical success of the materials was assessed using USPHS criteria. The data were evaluated by the SPSS program. Results: There was no significant difference between the success rates of glass carbomer fissure sealent applied by invasive method in terms of retention in vitro and other groups. (p>0,05) Non invasive technique; giomer-based fissure sealant was found to be successful at significant level.