In vitro evoluation of effects of dental operation microscope and adhesive systems on shear bond strength and microleakage in fissure sealant procedure
Dental operasyon mikroskobu ve adeziv sistemlerin kullanılmasının fissür örtücülerde makaslama bağlanma dayanımı ve mikrosızıntı üzerine etkilerinin in-vitro olarak değerlendirilmesi
  1. Tez No: 545269
  2. Yazar: DİLARA UYSAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİDEM ÖZDEMİR ÖZENEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Uysal D. 2019. Dental operasyon mikroskobu ve adeziv sistemlerin kullanılmasının fissür örtücülerde makaslama bağlanma dayanımı ve mikrosızıntı üzerine etkilerinin ın-vıtro olarak değerlendirilmesi. Yeditepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Doktora Tezi, İstanbul. Bu çalışmanın amacı, dental operasyon mikroskobu ve adeziv sistemler kullanılarak yapılan fissür örtücü uygulamasının makaslama bağlanma dayanımı ve mikrosızıntısının değerlendirilmesidir. Çalışmada yapılan mikrosızıntı deneyi için, çekilmiş insan 3. büyük azı dişi kullanıldı ve 15'er örnekten oluşan 4 grup, makaslama bağlanma dayanımı deneyi için de 15'er örnekten oluşan 2 grup oluşturuldu. Mikrosızıntı testi yapılan deney gruplarından ikisinde asit pürüzlendirmesi sonrası fissür örtücü uygulaması yapılırken bu gruplardan bir tanesinde de fissür örtücü dental operasyon mikroskobu ile uygulandı. Diğer iki gruba asit sonrasında bonding ajanı uygulanıp ardından fissür örtücü yapıldı ve bu gruplardan bir tanesinin bonding ajanı ve fissür örtücü uygulaması dental operasyon mikroskobu ile yapıldı. Mikrosızıntı değerlendirmesi için stereomikroskop ile görüntü alındı. Her bir gruptan 2'şer adet örnek taramalı elektron mikroskobunda (SEM) görüntülendi. Makaslama bağlanma dayanımı deneyi için oluşturulan gruplardan birine sadece asit pürüzlendirmesi sonrası fissür örtücü yapılırken diğer gruba asit sonrası bonding ajanı uygulanıp ardından fissür örtücü yapıldı. Bu çalışmadaki istatistiksel analizler, Shapiro – Wilk normallik testi ile değişkenlerin dağılımına bakılıp, çoklu gruplar arası karşılaştırmalarında tek yönlü varyans analizi, alt grup karşılaştırmalarında Tukey çoklu karşılaştırma testi, normal dağılım göstermeyen değişkenlerin çoklu gruplar arası karşılaştırmalarında Kruskal Wallis Testi, alt grup karşılaştırmalarında Dunn's çoklu karşılaştırma testi, nitel verilerin değerlendirilmesi ki-kare testi ile yapıldı.
Özet (Çeviri)
Uysal D. 2019. In vitro evaluation of effects of dental operation microscope and adhesive systems on shear bond strength and microleakage in fissure sealant procedure. Yeditepe University, Institute of Health Sciences, Ph.D. Thesis, Istanbul. The aim of this study is to evaluate the shear bond strength and microleakage in fissure sealant procedure using dental operating microscopy and adhesive systems. The third human molar tooth used in the study and four groups of 15 samples and two groups of 15 samples were formed for the microleakage experiment and for the shear bond strength test, respectively. Fissure procedure was performed following the acid etching in two of the experimental groups subject to microleakage test, while fissure sealant was applied by using a dental operating microscopy in one group. In the other two groups, fissure sealant was applied after the application of the bonding and one of these groups was performed by using dental operating microscopy. A stereomicroscope was used for the evaluation of microleakage. Two samples from each group were visualized in a scanning electron microscope (SEM). Fissure sealant was applied to one of the groups formed to test the shear bond strength only after acid etching, while it was applied to the other group after the bonding agent application following the acid etching procedure. Shapiro-Wilk normality test was used for testing the normal distribution one way variance analyse test was used for multiple intergroup comparison, Tukey multiple comparison test was used for subgroup comparisons, Kruskal Wallis Test was used to compare the variables with no normal distribution, Dunn's multiple comparison test was used for subgroup comparisons, and Chi-Square test was used to evaluate the qualitative data. A p value of