Grammar and its importance in the communicative approach
  1. Tez No: 4642
  2. Yazar: KADİR VEFA TEZEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET KOCAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
İÜ ÖZET Tüm dillerin en önemli öğesi alan dilbilgisi, bu çalış manın özünü oluşturmaktadır. Birinci bölümde, iletişimsel yöntemde dilbilgisinin ihmali tartışılmakta ve dil öğrenimini etkili ve iş levsel hale getirmek için tüme varımcı yetenekleri içerecek bir yön tem önerilmektedir. İkinci bölümde, dil öğretiminde izlenen yöntemin tek ba şına yeterli olmadığına işaret edilmiştir. Bireylerin düşünce süreç leri de önemlidir. Böylece, ilgili bir bilim dalı olarak psikadil- bilimi tanıtılıp, öğrenenlerin sorunlarından ve avantajlarından söz edilmiştir. Buna ek olarak, sosyddilbilimine, dil öğretimiyle olan ilişkisine ve iletişimsel yönteme katkılarına değinilmiştir. Üçüncü bölümde, iletişimsel yöntem, tüm ayrıntılarıyla tanımlanmıştır. Daha sonra, bu yöntemde dilbilgisinin öğretim bi çimi örneklerle gösterilmekte ve eksikliklerine işaret edilmektedir. Bu bölümün sonunda, yetersizliği ile ilgili nedenler sıralanarak, bu yöntemin de dilbilgisi öğretimine eleştiriler yöneltilmiştir. Son olarak, iletişimsel yöntemde öğrenenlerin dilbilgisi öğretimi sorununu çözmek için akılda tutulması gereken iki önemli hedef tanıtılmış ve bunlar olmadan öğretimin asla tam almayacağı vurgulanmıştır. İstenirse, dilbilgisi öğretiminin işlevsel olabile ceği de belirtilmiştir. Düşüncelerini anlatacak yDİu bireyin ken disi seçtiği için, bilinçli öğrenimi sağlayan tüme varımcı öğre timin eklenmesinin yaratıcılığı arttıracağına inanıyoruz. Bu, İle tişimsel yönteme ilave edildiği zaman öğrenme ve öğretimi daha verimli hale getirecek ve dilbilgisi artık öğrenenler için bir kabun olmayacaktır.
Özet (Çeviri)
iv ABSTRACT Grammar, which \ is the mast vital component of all langu-. ages, is the subject matter of this study. In chapter 1, the negli gence of grammar in the communicative approach has been discuseed and a method that will include inductive abilities has been proposed to make language learning functional and effective. In chapter 2, it has been painted out that in language teaching the method followed js not sufficient by itself. Thought processes of individuals are also important. Therefore, psycholin- guistics was introduced by being a relevant branch of science and problems of learners and their advantages have been mentioned. In addition to this, sociolinguistics,- its relevance to language teaching, and its contributions to the communicative have been stated. In chapter 3, the communicative approach has been defined in full detail. Later on, the way grammar is taught in this approach has been shown by examples, and its shortcomings have been pointed out. At the end of this chapter, criticism has been directed to the way grammar teaching is treated in this approach by listing the reasons for its inefficiency. Last of all, to solve the vital problem of teaching grammar to learners in the communicative approach, two important objectives to be kept in mind have been introduced and it has been emphasized that without these teaching would never be complete. It was also suggested that the teaching of grammar could be made functional if wanted, We believe that the addition of inductive teaching which provides conscious learning will enhance creativity as It is the individual that determines the way to express his thoughts. When this is added to the communicative approach it will promote both learning and teaching, and grammar will no more be a nightmare to learners.