Farklı sürelerde uygulanan postoperatif soğuk uygulamasının gömülü 3. molar cerrahisi sonrasında ağrı, şişlik ve trismus üzerindeki etkilerinin karşılaştırılması
A comparison regarding the effects of different period postoperative hilotherapy following impacted third molar surgery on pain, swelling and trismus
- Tez No: 464303
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH KALAYCI
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmanın amacı, mandibular gömülü üçüncü molar diş cerrahisi sonrasında uygulanan hiloterapinin optimal süresinin belirlenmesine katkıda bulunmaktır. Bu prospektif, randomize, kontrollü klinik çalışmaya bilateral mandibular gömülü üçüncü molar dişe sahip olan 15 hasta (9 erkek, 6 kadın) dahil edilmiştir. Çalışmaya dahil edilen hastaların iki ayrı randevuda gerçekleştirilen diş çekimleri sonrasında 30 dakika ve 60 dakika hiloterapi uygulanmıştır. Çalışmada hastalarda işlem yapılacak iki tarafa farklı sürelerin uygulanabileceği split mouth yöntemi kullanılmıştır. Hastaların işlem öncesi yüz boyutları ve maksimum ağız açıklıkları kaydedilmiştir. Operasyon sonrası ikinci ve yedinci günlerde ağrı, şişlik, trismus ve hasta memnuniyeti değerleri kaydedilmiştir. Ağrı değerlendirmesinde 10 cm'lik VAS skalası kullanılmıştır. Çalışmaya yaş ortalaması 21,6 olan (18-32 yaş arası) onbeş hasta dahil edilmiştir. Postoperatif ağrı, 60 dakika ve 30 dakika uygulanan hiloterapi sonrasında istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır. Postoperatif ödem, 60 dakika uygulanan hiloterapi sonrasında istatistiksel olarak anlamlı oranda daha az bulunmuştur. Maksimum ağız açıklığı ve hasta memnuniyeti, 60 dakika uygulanan hiloterapi sonrasında istatistiksel olarak anlamlı oranda daha yüksek bulunmuştur. Soğuk terapi, tıp ve diş hekimliği alanlarında uzun yıllardır kullanılmakta olup, uygulama yöntemleri ve süreleri ilgili net kanıtlar bulunmamaktadır. Hiloterapi, soğuk terapinin dezavantajlarının gidermek amacıyla kullanılan yeni bir yöntemdir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the optimal duration for hilotherapy after impacted mandibular third molar surgery. This prospective, randomise and controlled clinical study included 15 patients (9 male, 6 female) who had bilaterally impacted mandibular third molar. Surgeries of all patients were made within two appointments. After surgeries hilotherapy was applied for 30 minutes in one appointment and 60 minutes for second appointment. Split mouth technique was used for this study that enables different hilotherapy duration for right and left sides. Face sizes and maximum mouth opening sizes were recorded before surgeries. Pain, swelling, trismus and patient satisfaction rates are recorded 2 days and 7 days after surgeries. VAS scale (10 centimeters) was used to determine the pain rates. This study includes 15 patients whose average age was 21,6 (between 18 and 32). Postoperative pain scores were not statistically significant between 30 minute and 60 minute hilotherapy groups.Postoperative swelling was significantly lower in 60 minute hilotherapy group then 30 minute hilotherapy group. Maximum mouth opening and patient satisfaction were significantly higher in 60 minute hilotherapy group then 30 minute hilotherapy group. Hilotherapy is a new technique that is used to eliminate the disadvantages of cryotherapy, a technique that doesn't have clear evidence about timing and technique and is used in both dentistry and medicine department for over years.