Rinoplasti sonrası farklı soğuk uygulama sürelerinin ağrı, göz kapağı ödemi ve ekimoz üzerine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of different cold application periods on pain, eyelid edema and ecchymosis after rhinoplasty
  1. Tez No: 474582
  2. Yazar: YASEMİN EDA TEKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE İYİGÜN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Kulak Burun ve Boğaz, Nursing, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmanın amacı; rinoplasti sonrası farklı sürelerde yapılan soğuk uygulamanın göz kapağı ödemi, göz çevresi ekimozu ve ağrı üzerine etkisinin belirlenmesidir. Hastalar randomize olarak seçilerek 2 gruba ayrılmış ve gruplar 30'ar hastadan oluşmuştur. Uzun süreli uygulama grubundaki hastaların göz çevrelerine ameliyattan çıktıktan sonra 1.saatten başlanarak 48 saat boyunca ve kısa süreli soğuk uygulama grubundaki hastaların göz çevrelerine ise 4 saat boyunca, jel pedlerle saat başı 20 dakika boyunca soğuk uygulama yapılmıştır. Non-parametrik veriler için Ki-kare testi, uygulama grupları arasında yapılan karşılaştırmalar için Mann Whitney U testi kullanılmıştır. Hastaların ameliyat sonrası 1. saat, 4. saat ve 2. gün; göz kapağı ödemi, göz çevresi ekimozu ve ağrı durumları kaydedilmiştir. Hastaların ağrıları, Visüel Analog Skala ile, ödem ve ekimoz durumları ise Kara ve Gökalan (1999) tarafından geliştirilen Göz Çevresi Ödemi Skoru ve Göz Kapağı Ekimozu Skoru ile ölçülmüştür. Araştırma bulgularına göre; hastaların ödem ve ekimoz değerleri 2.gün en yüksek değerde iken ağrılarının giderek azaldığı saptanmıştır. Hastaların göz çevresi ekimozu, göz kapağı ödemi ve ağrı puan ortalamaları arasında anlamlı fark yoktur (p>0.05). Bu sonuçlar gösteriyor ki; rinoplasti sonrası yapılan uzun ve kısa süreli soğuk uygulama benzer etki göstermiştir. Bu doğrultuda ödem ekimoz ve ağrıyı azaltmak amacıyla kısa süreli soğuk uygulama tercih edilebilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is the determination of the cold application's effect which is performed at different times after rhinoplasty on the eyelid edema, periorbital ecchymosis and pain. The patients were selected randomly and divided into two groups and also the each group was composed of 30 patients. Patients in the long-term application group were treated in the cold that started to apply from first hour of the operation and it's applied for 48 hours, and also cold application was treated to the periorbital area of the patients in the short-term group for 4 hours, with gel pads for 20 minutes per hour. Chi-square test was used for nonparametric data and Mann-Whitney U test was used for comparison between the application groups. Patients' data about the eyelid edema, periorbital ecchymosis and pain for postoperative first hour, fourth hour and second day were recorded. The pain of the patients was measured by Visual Analog Scale, edema and ecchymosis were also measured by Eyelid Edema Score and Periorbital Ecchymosis Score which developed by Kara and Gökalan (1999). According to research findings; the edema, ecchymosis of the patients were found to decrease gradually when the 2nd day was the highest value. There was no statistically significant difference between the mean eyelid edema, periorbital ecchymosis and pain scores of the patients (p> 0.05). These results show that; long-term and short-term cold application after rhinoplasty acting similar effects. In this direction, short-term cold application may be preferred in order to reduce edema, ecchymosis and pain.