İkna teknolojilerinin internet sitelerinde sektörel bazlı karşılaştırmalı analizi
Sector specific comparative analysis of persuasion technologies on web sites
  1. Tez No: 464375
  2. Yazar: YEŞİM ESGİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEYDA AKYOL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halkla İlişkiler, İşletme, Public Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halkla İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 327
Özet
Doktora Tezi çalışması olarak ele aldığımız,“İkna Teknolojilerinin İnternet Sitelerinde Sektörel Bazlı Karşılaştırmalı Analizi”isimli bu çalışma beş farklı sektörde; Türkiye'den ve dünyadan birer tane olmak üzere, toplam on web sitesi ile ikna teknolojilerinin web sitelerinde kullanım biçimlerini incelemeyi hedeflemiştir. Rastlantısal örneklerle seçtiğimiz beş sektörün ve internet sitelerinin e-ticaret dünyasında ve kendi kategorisinde başarı hikayesi yaratmış, bilinen markalar olmasına özen gösterdik. Çalışmamız Arizona Üniversitesi'nden İkna Stratejileri konusunda dünyanın en ünlü uzmanlarından olan Robert Cialdini ile Standford Üniversitesi'nde İkna Teknolojileri konusunda dünyada ilk defa bu alanda çalışan ve kendi modelleri olan iki bilim adamının çalışmalarının ayrı bir kodlama cetvelinde bir araya getirilmesi ile oluşturulmuştur. Oluşturulan kodlama cetveli ile örneklem web sitelerinde İkna Stratejilerinin kullanılıp kullanılmadığı incelenmiş, aynı sektörde yer alan Türkiye'deki ve dünyadaki ilgili örneklerin içerik analizi, sayısallaştırma metodu ile karşılaştırılmaları yapılmıştır. Çalışmamız sonucunda incelediğimiz web sitelerinin ikna teknolojilerini farklı oranlar ile mutlaka kullandıklarını, Türk siteler ile yabancı siteler arasında ikna stratejilerini kullanım açısından belirgin bir fark olmadığını ve her sektör için mutlaka kullanılan belli başlı ikna stratejilerinin olduğu görülmüştür. Anahtar Kelimeler : İkna teknolojileri, ikna, ikna stratejileri,internet siteleri
Özet (Çeviri)
This study of dissertation thesis is named“Sector Specific Comparative Analysis Of Persuasion Technologies On Web Sites”aims at examining usage of persuasion technologies (PT) forms in five different sectors including; five websites from Turkey and five from global websites. Considering brand awareness and success stories in their own category we chose our research samples in a randomly manner. Our study has developed around studies of two different professor are named Robert Cialdini from Arizona University and J.Fogg from Standford University. They are both famous experts for studies of persuasion and persuasion technologies. So we created by bringing together their model in an one coding table. Then we examined the websites samples according to this coding model to understand if persuasion technologies are used or not, and how. So we compared the samples considering content analyzsis and digitization methods. Finally, we concluded in every websites that we examined are using persuasion technologies in different manners. Also we did not determine significant difference in terms of using PT between Turkish and global websites. However it was clearly observed that for every different sector there are different and tailor-made strategies in usage of PT. Keywords : Persuasion technologies, persuasion,persuasion strategies, web sites