Investigation of the Phillips Curve for Azerbaijan economy: 2006 – 2014
Phillips Eğrisi'nin Azerbaycan ekonomisinde incelenmesi: 2006-2014
- Tez No: 464384
- Danışmanlar: DOÇ. DR. R. BARIŞ TEKİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Phillips Eğrisi makro ekonomik politikayı analiz etmek icin ekonomik bir araç olarak önerildiğinden beri bir çok politikacı tarafından değişik amaçlarla kullanılmıştır. Bu araştırmadaki esas amacımız, Phillips Eğrisinin Azerbaycan ekonomisinde geçerliliğini tespit etmekti. Azerbaycan işsizlik verilerinin güvenilir olmaması nedeniyle, orijinal Phillis Eğrisi çalışmasından farklı olarak, bu çalışmada petrol dışı GSYİH ve enflasyon verileri kullanılmıştır. Çalışma 1/2006-04/2014 tarihleri arasındaki aylık verilerle yapılmıştır. Çalışma sonucunda, enflasyon ve petrol dışı GSYİH arasında kısa vadede geçerli olan pozitif ilişki tespit edilmiştir. İlişki GSYİH den enflasyona doğru gitmektedir. Yani, başlangıçta GSYİH deki artış enflasyondakı artışa neden oluyor. Daha sonra, uzun vadede bu ilişki negatif ilişkiye dönüşüyor ve GSYİH'deki artış enflasyon düşüşü ile sonuçlanıyor. Bu bulgular doğrultusunda, Phillps Eğrisi ilişkisinin Azerbaycan ekonomisinde kısa vadede geçerli olduğunu söyleyebiliriz. Uzun vadede diğer etkenlerin baskın hale gelmesi Phillips Eğrisi ilişkisinin kaybolmasına neden oluyor. Anahtar Kelimeler : Phillips Eğrisi, Enflasyon, Büyüme, Azerbaycan ekonomisi
Özet (Çeviri)
Since Phillips curve was suggested as an economic tool to analyze macro-economic policy, a number of policymakers use this relationship for the different purposes. Our aim was to find the validity of the Phillips Curve relation for the Azerbaijan economy in the frame of this study. Since no reliable unemployment data is available for Azerbaijan economy, differently from the original Phillips curve, we used non-oil GDP and inflation figures for our investigation. The sample covers monthly data from 01/2006 to 04/2014. Results of our study showed a positive relationship between inflation and non-oil GDP growth in the short run, where relation goes from GDP to inflation. It means that increase in output made inflation to rise initially. Then, this relation turns to negative in the long term and output growth leads to decrease in inflation. According to these findings, we can state that the Phillips Curve relation is a short run event in Azerbaijan economy. In the long term, other factors dominate and the Phillips Curve relation disappears. Keywords : Phillips Curve, Inflation, GDP growth, Azerbaijan Economy