Türkiye'de İslami Finansın tarihi ve kullanılan finansman yöntemlerinin karşılaştırmalı analizi
The history of İslamic Finance in Turkey and the comparative analysis of the financing methods in use
  1. Tez No: 464422
  2. Yazar: AYŞE CELEBCİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BARIŞ SİPAHİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 273
Özet
Yürütülen çalışma, son zamanlarda sayıları hızla artmakta olan Katılım Bankalarında kullanılmakta olan İslami Finans yöntemleri olmaktadır. Bilindiği gibi Kâr/Zarar ortaklığına dayalı İslami Finans kurumlarında, ortaklık esası söz konusudur. Bu ortaklıkta risk taraflara dağıtılmakta, riskin yaratacağı tehlike kısmen azaltılmaktadır. Ortaklık şeklinde gelirin dağılımında, isminden de anlaşılacağı üzere riskin paylaşımı, eşit gelir dağılımı yani bir adalet yapısı hakimdir. Bu kurumlarda; menfaat yerine fedakarlık, yıpratıcı rekabet yerine işbirliği esasları geçerlidir. Hal böyle olunca faizin hüküm sürdüğü kapitalist piyasa koşulları içerisinde faaliyet sürdürmeye çalışan İslami Finans kurumları; bu olumsuzlukları kökten bitirmek maksadıyla sürekli kendini yenilemenin yanısıra, çıkış noktası İslam dini olması sebebiyle her açıdan sektörde örnek teşkil edecek davranış ve tutumlar içerisinde bulunmak durumunda kalacaktır. Sağladıkları“üretim-yatırım-istihdam-fayda-denge”unsurlarıyla İslami Finans kuruluşları; toplumda zenginleşme, yardımlaşma ve kardeşlik duygularını pekiştirerek, her geçen gün insanların güven ve huzur içersinde yaşamasına imkan veren kurumlar olmaktadırlar. Tüm bu hususlar birlikte değerlendirilerek hazırlanan çalışmanın temel hareket noktası; İslami Finans yöntemlerinin şayet usulüne uygun şekilde uygulanırsa faizden kaçmaya altarnatif bir yol olduğu, ancak usulüne uygun ve kurallarına riayet edilmeden yapıldığında üstü örtülü bir faiz hükmüne büründürüleceği için durumun büyük sakıncalar doğuracağı, bu sakıncaların da doğrudan İslam dini ile ilişkilendirileceği hususu olmaktadır. Çalışmada bilhassa“İslami Finans Yöntemleri”ayrıntılı ve tarafımca hazırlanan“tablo-grafik-çizim ve karşılaştırmalarla”daha anlaşılır olması hedeflenmiştir. Bunu sağlamak için, tez genelinde yöntemler tek tek ele alınarak ilgili yöntemlerin“özellikleri-işleyişi-üstün yönleri-zayıf yönleri-benzer yöntemlerle mukayesesi”hususlarına ayrıntılı değinilmiş olup, özellikle son bölümde belirtilen yöntemlerin kendi aralarında mukayesesi tarafımca hazırlanılan karşılaştırmalı tablolar yardımıyla, daha net ve anlaşılır hale getirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The study discusses the Islamic finance methods used by the Participation Banks, rapidly increasing lately. As known, the issue in the Islamic finance institutions, based on profit/loss partnership, is the principle of partnership. In this partnership, the risk is distributed to the parties and the danger likely to be caused by the risk is partly reduced. In the distribution of the income in the form of partnership, sharing the risk, as their name implies, equal income distribution so a justice structure predominates. In these institutions; sacrifice rather than interests, cooperation instead of harsh competition applies. So when it comes to operating within the capitalist market conditions, ruled by interest, since the Islamic finance institutions attribute to the Islamic religion, the will be forced to act and behave as an exemplary in every aspects in the sector besides continuous self-renewal in order to finish such negativities. Due to the“production-investment-employment-benefit-balance”elements that they provide, -Islamic finance institutions become increasingly institutions enabling the people to live in peace and trust every other day by reinforcing the senses of enrichment, solidarity and fraternity within the community. The main incentive of the study, which was performed by taking all such issues into consideration, the Islamic finance method, if duly implemented, is an alternative way to prevent from interest, however if not implemented duly and in compliance with the rules, it will lead to implied interest, thus create serious drawbacks that could directly be associated with the Islamic Religion. In the study, the aim is particularly to describe the“Islamic Finance Methods”in details and to make it more understandable through the“table-chart-drawing and comparisons”that I prepared. For this purpose, the methods throughout the thesis have been discussed one by one and the comparison of the“properties-function-strengths and weaknesses”of the relevant methods are addressed in details and particular attention has been paid to make the methods given in the last chapter more clear and more understandable through the comparative charts, where I classified them.