Uluslararası politik ekonomi çerçevesinde Birleşik Krallık – Avrupa Birliği ilişkileri: Ekonomi boyutu
United Kingdom - European Union relations in the framework of international political economy: Economic dimension
- Tez No: 464421
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ARZU AL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Birleşik Krallık ile Avrupa Birliği arasındaki ilişkinin 1950'li yıllardan günümüze kadar karmaşık bir süreçte olduğunu söylemek mümkündür. İkinci Dünya savaşının sona ermesiyle Birleşik Krallık artık imparatorluk gücünü kaybetmiştir. Bu zaman diliminde Avrupa Topluluğu küresel evrende ön plana çıkmaya başlamıştır. İngiltere ise Avrupa Birliği üzerindeki etkisini artırmak için yeni çareler aramaya başlamıştır. Bu dönemde genel olarak Avrupa Birliği'ne yönelik bir entegrasyon ortaya çıkmıştır. Bundan dolayı İngiltere, Avrupa kimliğini yeniden gözden geçirme ihtiyacı duymuştur. Bu araştırmada 1950'li yıllardan bu yana Birleşik Krallık hükümetleri tarafından Avrupa Entegrasyonuna yönelik uygulanmış olan dış politika, hazırlanmış reformlar ve yapılmış olan anlaşmalar incelenmeye çalışılmıştır. Bunu yaparak aynı zamanda Büyük Britanya ile Avrupa Birliği arasındaki ilişkilerin tarihsel süreci de ele alınmaktadır. 23 Haziran 2016 yıllında Birleşik Krallık'ın Avrupa Birliğinden ayrılması için yapılan referandum Avrupa siyasetinde kilit bir rol oynamıştır. Brexit onaylanmasından sonra Birleşik Krallık ve Avrupa Birliği'nde özellikle siyasi, ekonomik, savunma ve güvenlik konularında ortaya çıkan sorunlar incelenmiştir. Bu çalışmanın asıl amacı Birleşik Krallığın Avrupa entegrasyon sürecindeki katılımını ve Avrupa entegrasyonunun özeliklerini belirlemektir. Aynı zamanda“Brexit”gerçekleşmesi ile Avrupa Birliği ile Birleşik Krallık arasındaki ilişkilerindeki değişimini belirlemeye çalışmaktadır ANAHTAR KELĠMELER: UPE, AET, Brexit, Avrupa Birliği, Birleşik Krallık.
Özet (Çeviri)
İt is possible to say that European Union relation with the United Kingdom from 1950 until today was a very complicated relationship. By the end of the Second World War the United Kingdom has lost its imperial power. During this time, the European Community has started to come on forefront in the global area. At this position, Britain has begun to increase its influence over the European Union. This period has emerged as a general term for integration into the European Union. Therefore, the United Kingdom has felt the necessity to reconsider the European identity. İn this research attempts to examine the foreign policy, prepared reforms and agreements made by the United Kingdom governments since 1950 for European integration. By doing this, it is also discussed the historical process of relations between the European Union and Great Britain. The referendum on June 23, 2016 to break up UK's from European Union played a key role in European politics. After Brexit approval from British people, economic, political, defence and security problems that aroused in United Kingdom and European Union are examined. The main objective of this study is to identify the United Kingdom's participation in the European integration process and to determine the characteristics of European integration. Furthermore, is trying to determine the change in relations between the European Union and the United Kingdom after Brexit occurred. KEYWORDS: IPE, EEC, Brexit, European Union, United Kingdom.