Toplumsal muhafazakârlaşma ve magazin programları; 2000'li yıllar Türkiyesi'ne bir bakış
Social conservatism and magazine programmes; A review of Turkey in 2000's
  1. Tez No: 464434
  2. Yazar: GÖRKEM ONAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖKSEL AYMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Sosyoloji, Radio and Television, Sociology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Radyo Televizyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Türkiye'nin 2000'li yıllarına egemen olan siyasal iktidarın niteliği, toplumsal yaşamda muhafazakârlaşma tartışmalarına zemin hazırlamıştır. Toplumsal yaşamda gözlenen yeni süreçler, gerek sosyal gerek kültürel bağlamda muhafazakârlaşmanın verileri olarak düşünülmektedir. Söz konusu süreci, siyasi iktidardan bağımsız düşünmek ve değerlendirmek mümkün olmayacaktır. Zira toplumsal ve kültürel yapı tarihsel anlamda içinde bulunduğu koşullara göre değişiklik göstermektedir. Sermayenin iktidarla ilişkisi dolayısıyla medya üzerinde büyük güç sahibi olan, kendisini“demokrat muhafazakâr”olarak nitelendiren ve 2002 yılından beri iktidarda olan AK Parti'nin bu bağlamda etkileri, toplumsal yaşamın muhafazakârlaşması tartışmalarında büyük bir rol oynamaktadır. Ancak,“muhafazakârlaşma”kavramı ideolojik bir kategori olarak incelendiğinde, Türkiye'de söz konusu dönemde yaşanan kültürel ve toplumsal süreçler yer yer bu kavramın sahip olduğu evrensel deneyimlere uygun görünümler vermiş olsa da, aslında bu sürecin tam manasıyla politik muhafazakârlık ile kültürel yaşamdaki muhafazakârlığın birebir örtüşecek biçimde gerçekleşmediği, aksine, siyasal iktidardaki muhafazakârlaşmanın kültürel yaşamdaki gelişmelerle taban tabana zıt görünümler verebildiği görülmektedir. Türkiye'nin AK Parti iktidarı ile yaşadığı süreç, toplumun topyekün muhafazakârlaşmasından ziyade, İslami Burjuvazi'nin yükselişine hizmet etmiştir. AK Parti'nin siyasal iktidarı ile kültürel alan arasındaki ilişkiye dair hipotezin doğruluğu ve geçerliliğini sınamak için, Türkiye televizyonlarında 2002-2016 arası dönemde ana akım televizyon kanallarında yayınlanmış ve rastlantısal örnekleme yöntemiyle seçilmiş“magazin programları”incelenmiştir. Öncelikle muhafazakârlaşma kavramının tam anlamıyla kavranması ve gerçek anlamda muhafazakârlık olgusunun ne anlama geldiğinin anlaşılması önem arz etmektedir. Bu sebeple, tezin akışı içinde, kavramın niteliklerinin belirtilmesinin ardından, kültürel ve sosyal anlamda ileri sürülen hipotezi sınayacağımız unsurlar ve olaylar önce AKP iktidarı öncesi siyasal süreçler, sonrasında da AKP iktidarı dönemi baz alınarak aktarılmıştır. Ardından, araştırma konumuzun nesnesi olan magazin programları incelenmiştir. İnceleme sonucunda, hipotezi destekler biçimde, kültürel alandaki dönüşümlerin politik alandaki dönüşümlerle her zaman aynı hızda gerçekleşmediği ve (tüm otoriter sistemler gibi muhafazakâr siyasetin de hem oluşumu hem de kendini topluma kabul ettirebilmesinin koşullarının modern toplumların kültür yaşamının kendi işleyişiyle mümkün olabildiğini göstermiş olan Frankfurt Okulu'nun“kültür endüstrisi”analizini doğrular biçimde) magazin programlarının varlığının muhafazakar siyasal iktidarın varlığı ile çelişmediği gerçeği ortaya çıkmıştır. Anahtar Kelimeler :Toplumsal Muhafazakârlaşma, Muhafazakârlık,Magazin Programları, Röntgencilik, Teşhircilik,İslami Burjuvazi
Özet (Çeviri)
The qualification of the political power prevails in Turkey during the years of 2000, has set the ground for discussions on conservatism in communal life. The new periods observed through the communal life is considered as the parameters of conservatism both within cultural and social context.It is not possible to consider this period independent from the political power as the social and cultural life changes in accordance with the conditions depend on the historical period prevails. Due to the relation between capital and the political power, AK Party and its' affects accordingly have a great impact on the discussions of social conservatism. However when the notion of“Conservatism”is analyzed as an ideological category, even these cultural and social alternation in Turkey seemed like happenig occasionally within its meanings accepted universally, when political and cultural conservatism compared with each other,it s observed that this alternation period is not totally carried into affect, on the contrary political concervatism seems completely dissimilar with the changes in cultural life.The process experienced with AK Party serves to the rising of Islamic bourgeoisie rather than the total conservatism of the Turkish community. By using the accidental sampling method, magazine programmes broadcasted on the mainstream television channels between 2002 and 2016 have been analyzed for testing the trueness and validity of the hypothesis alleging the relation between the AK party's political power and cultural field. Primarily it is important to understand the real meaning of the“conservatism”and grasp wholly the notion in question. For this reason, after defining the specifications of the notion, factors and incidents happened before and during the AKP period, that would be usefull to test the hypothesis in question, are referred and followingly magazin programmes which is the object of the thesis, are analyzed. As a result of the analysis it has proven that alternations in cultural field are not keeping up with the political alternations with the same speed (like certifying the Frankfurt School“cultural industry”analysis that showing like in all other authoritarian systems,in terms of its formation, conservative politics to be accepted by the community is only possible with the own funtinoning of the modern community's cultral life )and the presence of the magazin programmes doesn't contradict with the presence of the conservative political power. Keywords :Social Conservatism ,conservatism, magazine programmes, voyeurism, exhibitionism, Islamic bourgeoisie,