Halkla ilişkiler faaliyetlerinde kullanılan dil: T. C. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı örneği
The use of language in public relations activities: The example of T.C. Ministry of Family and Social Policies
- Tez No: 464435
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. AYŞE GÜL SONCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Halkla İlişkiler, İletişim Bilimleri, Linguistics, Public Relations, Communication Sciences
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halkla İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu çalışmada halkla ilişkiler faaliyetlerinde kullanılan dilin özellikleri ve unsurlarının ortaya konulması, bu dilin çeşitli yaklaşımlar açısından incelenmesi ve bu doğrultuda halkla ilişkiler faaliyetlerinde kullanılan dilin genel karakteristiğinin tespit edilmesi amaçlanmıştır. Çalışmanın amacına ulaşabilmesi ve sorulara cevap verilebilmesi için öncelikle tarihsel süreci ve geliştirilen modeller bağlamında halkla ilişkiler disiplini incelenmiş sonrasında halkla ilişkiler faaliyetlerinde kullanılan dil; retorik, göstergebilim, söylem ve argümantasyon kuramı yaklaşımları bağlamında ele alınmıştır. Son olarak araştırma bölümünde ise literatür ışığında halkla ilişkilerde dil kullanımının incelenmesi için örnek olarak seçilen T.C. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı‟na 20 farklı halkla ilişkiler metninin analizi yapılmıştır. Ayrıca çalışma halkla ilişkilerde kullanılan dile ilişkin benimsenen bütüncül yaklaşım ve 2011 yılında kurulan T.C. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı‟nın halkla ilişkiler açısından incelendiği ilk çalışmalardan biri olması açısından da önem taşımaktadır. Anahtar Kelimeler : Halkla İlişkiler, Dil, Retorik, Söylem, Argümantasyon
Özet (Çeviri)
In this study, the features, elements and the various approaches to the language in public relations activities are examined. In this direction, it is aimed to identify the general characteristics of the use of language in public relation. For this purpose and the answering research questions; firstly, the public relations discipline is examined by its historical process and the models and after that the use of language in public relations activities investigated in the aspect of rhetoric, semiotics, discourse and the argumentation theory. Lastly, in the research the 20 different public relations text of T.C. Ministry of Family And Social Policies analyzed for determining the Ministry's use of language in public relations activities. This study is important because a unique and integrated approach is used for examining the language of public relations activities and it is one of the first studies to examine the public relations activities of T.C. Ministry of Family And Social Policies. Keywords : Public Relations, Language, Rhetoric,Discourse, Argumentation