Siyasal alanda iyilik ve kötülüğün inşaası: HDP örneği
Construction of godness and badness in political field: Example of HDP
  1. Tez No: 464478
  2. Yazar: ALİ KEREM İNGEÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ ANIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Siyasal Bilimler, Public Relations, Political Science
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halkla İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Siyaset, en geniş anlamıyla, insanların yaşamlarını düzenleyen, genel kuralları yapmak, korumak ve değiştirmek için gerçekleştirilen faaliyetlerdir. Siyasi aktörler, iyi olduğunu düşündükleri şeyleri sürdürmek ve kötüye dönüşmelerini engellemek; kötü olduğunu düşündükleri şeyleri de yok etmek veya iyi yönde dönüştürmek isterler. Dolayısıyla her siyasi faaliyeti“daha iyi”veya“daha kötü”düşüncesi yönlendirir. Bu bağlamda her siyasi faaliyet, kendi içerisinde,“iyi”nin bilgisine, iyi yaşamın ve iyi toplumun bilgisine yönelmişlik barındırır. Genel anlamda ve siyasi alanda“iyi”nin ne olduğunun bilgisine ulaşıldıktan sonra, siyasi aktörler, diğer siyasi aktörlerden daha iyi olduklarını veya diğer siyasi aktörlerin kendilerinden daha kötü olduğunu siyasal iletişim yöntemleriyle muhataplarına anlatmaya çalışır. Bu çalışmada“iyi”ve“kötü”kavramları incelenmiş, farklı alanlardaki“iyi”ve“kötü”temsillerine yer verilmiştir. Çalışmada genel anlamda ve siyasal alanda“iyi”nin ve“kötü”nün ne olduğuna dair düşünceler açıklanarak“iyi”nin ve“kötü”nün ölçütleri belirlenmiştir. Bu ölçütler çerçevesinde örneklem olarak belirlenmiş olan HDP'nin söylem ve eylemleri“iyi”ve“kötü”kavramları kapsamında değerlendirilmiştir. Anahtar Kelimeler :İyi, Kötü, Felsefe, Halkla İlşikiler Siyasal İletişim, Siyaset, Argüman,Argümantasyon
Özet (Çeviri)
Politics, in its broadest sense, are activities carried out to make, maintain and change general rules that regulate people's lives. Political actors, want to maintain what they think is good and prevent them from becoming bad; they want to destroy what they think is bad or transform it well. Hence think of“better”or“worse”directs every political activity. In this context, every political activity has, in itself, oriantation toward the knowledge of“good”, knowledge of good life and good society. After reaching the knowledge of what the“good”is in general terms and political terms, political actors try to explain to their interlocutors that they are better than other political actors or that other political actors are worse than them. In this study, the concepts of“good”and“bad”and representation of“good”and“bad”in different areas were included. In this study, the criteria of“good”and“bad”in general terms and political terms were defined by explaining the thoughts about what is“good”and“bad”. In the context of these criteria, the discourse and actions of HDP, which is determined as example are evaluated within the scope of“good”and“bad”concepts. Keywords :Good, Bad, Philosophy, Public Relations,Political Communication, Politics,Argument, Argumentation