Yeni Türk sinemasında kötülüğün sunumu: Zeki Demirkubuz filmlerinde kötülüğün temsiliyeti
The presentation of bad action in the new Turkish cinema: The representation of bad action in Zeki Demirkubuz's movies
  1. Tez No: 511302
  2. Yazar: CANSU ÖKSÜZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KAMURAN MEHMET ARSLANTEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Radyo-Televizyon ve Sinema Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
İnsanoğlu varlığından itibaren doğrudan veya dolaylı olarak kötülükle hep iç içe olmuştur. Bu noktada hayatı anlama ve anlamlandırma çabasında iyilik ve kötülük üzerinden bir çizgi belirlemeye çalışmıştır. Ancak hızla gelişen teknolojiyle birlikte değişen dünyada buna paralel olarak varlıklara atfedilen anlamlar, olaylar ya da olgulara bakış açısı da değişim sürecine girmiştir. Bunun sonucunda kaçınılmaz olarak değişen toplumun ve bireyin içinde bulunduğu düzene uyum sağlaması ya da sağlayamaması söz konusu olmuştur. Özellikle ülkemiz sinemasından hareketle sinema ve toplum ilişkisi düşünüldüğünde, sinemanın içinde bulunduğu toplumdan beslendiğini söylemek mümkündür. 1980'lerden itibaren ülkemizde yaşanan sosyal, siyasal ve ekonomik gelişmelerden toplum ve dolayısıyla sinema da etkilenmiştir. 1990'lı yıllarla birlikte ise ülkemizde bağımsız ve yeni bir sinema anlayışı hüküm sürmeye başlamıştır. Çalışmada yeni sinema anlayışı içinde yer alan Zeki Demirkubuz filmleri aracılığıyla kötülük üzerinden değişen toplum yapısını gözler önüne sermek ve bir bakış açısı uyandırabilmek amaçlanmaktadır. Bu doğrultuda öncelikle birinci bölümde kötülük kavramı açıklanmaya çalışılmıştır. İkinci bölümde Türk sinemasının geçirdiği değişimlerle birlikte ortaya çıkan yeni sinemaya değinilmiş ve bu değişim içinde yer alan Zeki Demirkubuz filmografisinin özelliklerinden bahsedilmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümünü oluşturan analiz kısmında ise Masumiyet, Kıskanmak ve Yeraltı filmlerinin, kötülükle ilişkilendirilmelerini sağlamak için dramaturjik incelemeleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The man has been directly or indirectly within the bad action since the existence. So the man has tried to determine a place through the favour and bad action in the effort of understanding and interpreting the life. However, the meanings, events or facts which are attributed to the assets with the quick developing technology in parallel with the changing world have entered into the changing process. As its result, it has been a manner that the society and individual which changes inevitably adapts or doesn't adapt the system Especially, when the relation of cinema and society from the point of our country's cinema is considered, it is possible that it lives with its society. The society and cinema have been affected from the social, political and economical developments which have been seen since 1980's. An independent and new cinema perception started to rule over our country in 1990's. It has been aimed to reveal the changing social structure through the bad action via Zeki Demirkubuz's movies which are in the new cinema perception and to raise a view point in the study. So the concept of bad action firstly tried to be explained in the first section. The new cinema which occurred with the changings in Turkish cinema and the properties of Zeki Demirkubuz's filmography in this changing were mentioned in the second section. The dramaturgical reviews on the movies of Masumiyet, Kıskanmak and Yeraltı were made in order to provide the association with the bad action in the analysis part in the study's third section.