XIX. yüzyılın ilk yarısında yazıldığı tahmin edilen bir güfte mecmûasının (1a-120b)mûsikî yönünden incelenmesi
An investigation into a lyrics magazine (1a-120b) predicted to have been written in the first half of 19th century from the perspective of music
- Tez No: 464488
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET NURİ UYGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 443
Özet
İncelemeye konu olan ve 19. yüzyılın ilk yarısında kaleme alındığı tahmin edilen güfte mecmûasının müellif kaydı bulunmamaktadır. Mecmûa 240+4 varaktan oluşmakta olup bu çalışma mecmûanın ilk 120 varaklık kısmını içermektedir. İncelenilen eser; bir şarkı mecmûasıdır ve bu formda eserler içermektedir. Çalışma; eserin Osmanlıca'dan günümüz harflerine aktarımının yanında mecmûayı tanıtan diğer bilgileri de hâvîdir. Çalışmada güfte mecmûaları hakkında bilgi verilmiş; eser şekil ve muhtevâ açısından incelenmiş; mecmûanın kaleme alındığı tahmin edilen dönem, mecmûada adı en çok geçen bestekârlar, eserlerin makamları hakkında bilgi verilmiştir. Bazı tablolar hazırlanarak mecmûadan istifade etmenin kolaylaştırılmasına çalışılmıştır.“2010 Avrupa Kültür Başkenti”çalışmaları kapsamında hazırlanan“Türk Müzik Kültürü Hafızası”repertuvarında mecmûadaki eserler araştırılmış ve tespit edilenlerin arşiv numaraları dipnotlarda gösterilmiş, notalar da ekler bölümünde verilmiştir. Mecmûanın orijinal metni de isteyenlerin kolayca ulaşabilmesi amacıyla ekler bölümünde sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The lyrics Journal which is subject to review that estimated it was written in the first half of 19th century does not have author's resignation. While study includes the first 120 leaf/sheet of the journal, the whole journal consists of 240+4 leafs. The studied piece is a lyrics journal and involves songs in this form. The study does not only involve translation from Ottoman alphabet to present day letters but also features in knowledge/info about the journal. This work release information on the subject of lyrics journal, the journals have been studied both for their contents and their figure, the era which presumably the journal has been written, most repeated composers in the journal, and the study also shares inputs regarding songs' harmonies. Charts have been made to help to read the study/Journal. In the repertoire of Turkish Music Culture Memory, which was prepared within the scope of studies of European cultural capitals of 2010, the works in the magazines were searched and archive numbers of the determined ones were shown in the footnotes and notes were given in the appendices. The journal's original text has also been in the study for anyone who wishes to access.