XIX. yüzyılın ilk yarısında yazıldığı tahmin edilen bir Güfte mecmûasının (120b-240a) mûsikî yönünden incelenmesi
An investigation into a Lyrics magazine(120b-240a) predicted to have been written in the first half of 19th century from the perspective of music
  1. Tez No: 550912
  2. Yazar: MERVE GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURİ ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Sanat Tarihi, Music, Art History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 553
Özet
Araştırmamıza konu olan ve 19. yüzyılın ilk yarısında yazıldığı tahmin edilen güfte mecmûasının müellif kaydı bulunmamaktadır. Mecmûa 240+4 varaktan oluşmakta olup bu çalışma mecmûanın son 120 varaklık kısmını içermektedir. İncelenilen eser; bir şarkı mecmûasıdır. Çalışmada güfte mecmûaları hakkında bilgi verilmiş; eser şekil ve muhtevâ açısından incelenmiş; mecmûanın kaleme alındığı tahmin edilen dönem, mecmûada adı en çok geçen bestekârlar, eserlerin makamları hakkında bilgi verilmiştir. Bazı tablolar hazırlanarak mecmûadan istifade etmenin kolaylaştırılmasına çalışılmıştır. Bu çalışmada makâmı ve bestekârı belli olan eserler“2010 Avrupa Kültür Başkenti”çalışmaları kapsamında hazırlanan“Türk Müzik Kültürü Hafızası”repertuvarında tespit edilmiş, notaları da ekler bölümünde verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The lyrics Journal which is subject to research, that estimated it was written in the first half of 19th century, does not have author's resignation. While study includes the last 120 sheets of the journal, the whole journal consists of 240+4 sheets. The studied script is a lyrics journal. The journals have been studied both for their contents and figure, the research provides information about lyrics journals, the era which presumably the journal has been written, most repeated composers and the harmonies of the songs in the journal. Charts have been prepared to help to read the journal. Musical notes of the lyrics whose composer and harmony known, are found in the repertoire of Turkish Music Culture Memory, which was prepared within the scope of studies of European cultural capitals of 2010, are provided in the appendices.