Türkiye-Irak sınırında kimlik ve devlet
Identity and state across the Turkish-Iraqi border
- Tez No: 464530
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EVREN PAKER BALTA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türkiye-Irak sınırını ulusal ve bölgesel gelişmelerin, merkezi ya da yerel düzeydeki aktörlerin etkisinde sürekli yeniden inşa edilen bir süreç olarak analiz etmektir. Bu çerçevede, sınır hattının belirlendiği günden yakın dönemdeki gelişmelere kadar bu sınır hattını ve sınır bölgesinde yaşayan insanları etkileyen siyasal, toplumsal ve iktisadi gelişmeler üç dönem etrafında ve tarihsel bir çerçevede ele alınmıştır. Bu gelişmelerin farklı dönemler boyunca sınır hattının konumunu, işlevini ve geçirgenliğini nasıl etkilediğinin yanı sıra sınır bölgesindeki toplumsal ve gündelik hayatı nasıl dönüştürdüğü de incelenmiştir. Sözü edilen gelişmelerin yerelde yarattığı dönüşümlerin ve bizzat sınır olgusunun sınır bölgesinde yaşayan insanlar tarafından nasıl deneyimlendiği de çalışmanın önemli sorularından birisidir. Bu bağlamda, çalışmanın iki sınır köyünde yapılan derinlemesine görüşmelere dayanan son bölümü, Türkiye-Irak sınırını bu iki köy üzerinden aşağıdan okuma çabası olarak görülebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to analyze the Turkish- Iraqi border, as a process constantly being reconstructed under the influence of not only national and regional developments but also different actors. Within this particular frame; political, social and economic developments affecting the border and the local people since the clarification of Turkish-Iraqi border, have been addressed in 3 epochs within a historic perspective. Besides their effects on the location, functioning and permeability of the border throughout eras; the effects of these developments on the transformation of social and everday life have also been studied. Another crucial research question of this study is how the social changes caused by the developments mentioned above and the concept of border itself have been experienced by local communities. The last chapter of the study, based on the deep interviews held in two villages on the borderline, can be considered as an attempt to read the Turkish-Iraqi border from below, indeed through the lenses of the locals.