Çocuk-toplum ilişkisi bağlamında İstanbul sokaklarında çalışan çocuklar
Children working on the streets in Istanbul in child-society context
  1. Tez No: 464715
  2. Yazar: ESRA IŞIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYATİ TÜFEKÇİOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 245
Özet
Bu çalışmada İstanbul sokaklarında çalışan çocuklar sorunu, çocuk-toplum ilişkisinin tarihsel süreçte değişen biçimlerinden yola çıkılarak sosyolojik olarak değerlendirilmeye çalışılmıştır. Günümüzde çocuk sorunları tarihin hiçbir döneminde olmadığı kadar yoğun bir şekilde gündeme gelmekte, dezavantajlı çocuklar uluslararası meselelere dönüştürülmektedir. Modern dönemde çocukluk keşfedilip yeniden tanımlanırken dezavantajlı çocuklara çocuk hakları söyleminden hareketle uluslararası yaptırımlarla ve önerilerle yaklaşılmaktadır. Sokak çocukları, çocuk işçiler gibi gruplar bu bağlamda ele alınırken sokakta çalışan çocuklar meselesi daha az dikkat çekmekte ve anlık müdahalelerle geçiştirilmektedir. Toplumsal sistem sokakta yaşayan çocuklara, çocuk işçiliğine yoğunlaşırken sokakta çalışan çocukların aile ile bağlarını sürdürmesi ve eğitimlerine devam etmesi konuyu sınırlı çözümlerin insafına bırakmaktadır. Çünkü çocuk meselesine dair üretilen çözümler aile kurumuna vurgu yapmakta ve bu çocukları eğitim yoluyla rehabilite ederek sisteme dahil etmek temelinde şekillenmektedir. Çalışmamız bu çerçeveden hareketle çocuk-toplum ilişkisinden yola çıkarak İstanbul sokaklarında çalışan çocuklar meselesini sosyolojik bir perspektiften değerlendirmeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
We aim to review the problem of the children who work in Istanbul streets in sociological way starting with the child-society relations, which change during historical process. Nowadays, the problem of children come to order much more intensively and the issues with the disadvantaged kids problem begin to transfer to international cases. In modern era, childhood begins to be discovered and re-defined, at the same time international society approaches to the childhood rights to the disadvantaged children with the international impositions and suggestions. While street boys and child labor are approached in this context, the working children (child labor) issue gains less attention and passes over lightly with momentary intervention. The social system is focusing on the children who live in the streets and child labor, while it overlooks the relations between the child and his/her family and their education period then let them go. It's mostly because the solutions about the childhood issue focuses on the system of the family and takes a shape by rehabilitating them with education and implicates to the system. Our study starts with this shape with the relationship between the child and the society and aims to evaluate with sociological approach to the working children who are on Istanbul streets.