Sinüsoidal olmayan sistemler için güç transformatörü tasarımı
Design of power transformers for nonsinusoidal systems
- Tez No: 464716
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT ERHAN BALCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Enerji, Electrical and Electronics Engineering, Energy
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu tez calışmasında oncelikle; transformatorlerin sinuzoidal olmayan şartlarda kayıplarının ve azami yuklenme kapasitesinin belirlenmesinde akım harmonikleri yanında gerilim harmoniklerinin de dikkate alınmasının gerekliliği ornek analizlerle izah edilmiştir. Daha sonra, sargı direnclerinin frekans bağımlılığının ihmal edilmediği ve ağır hesap yuku gerektirmeyen hibrit (birleştirilmiş zaman ve frekans domeni) bir transformator modeli onerilmiştir. Geliştirilen transformator modeli ve doğrusal olmayan yuklere ait Norton eşdeğer devre modeli dikkate alınarak; transformatorlerin sinuzoidal olmayan şartlarda azami yuklenme oranının (deratasyon faktorunun) belirlenmesi icin bir algoritma oluşturulmuştur. Oluşturulan algoritmayla ceşitli cekirdek malzemesi ve sargı yapılarındatransformator tasarımlarının, farklı harmonik bozulma seviyeleri ile farklı harmonik bileşenlere sahip gerilimler ve akımlar altında azami yuklenme oranı analiz edilmiştir. Son olarak, analizlerden elde edilen cıktılar ve tasarımların maliyetleri dikkate alınarak; gerilim ve akım harmonik bozulma seviyelerine gore maliyetperformans bakımından en uygun transformator tasarımları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, firstly, it is interpreated via examplary analysis that not only current harmonics but also voltage harmonics should be considered for determination of the losses and maximum loading capability of the transformers under nonsinusoidal operating conditions. Then, a computationaly efficient hybrit (combined time and frequency domain) transformer model is developed by taking into account frequency dependency of the winding resistance. In addition, by using the developed transformer model and the non-linear load's Norton equivalent model, an algorithm is established to determine maximum loading ratio (derating factor) of transformers under non-sinusoidal operating conditions. Maximum loading ratios of several transformer designs with different winding types and core materials are analysed under various non-sinusoidal voltages and currents, which have different harmonic distortion levels and harmonic spectrums, by means of the established algorithm. Finally, with considering the analysis results and costs of the transformer constructions, cost-effective transformer designs are determined for different voltage and current harmonic distortion levels.