Obstrüktif uyku apne sendromlu hastalarda rdw ve hastalığı ağırlığı ilişkisi
Rdw in patients with osas and i̇ts association with the severity of the disease
  1. Tez No: 464750
  2. Yazar: ESRA AYDIN ÖZGÜR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YILMAZ BÜLBÜL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Obstruktif uyku apne sendromunda (OSAS) oluşan inflamasyonun patogenezinde birçok faktör rol oynamakta ve aynı zamanda oksidatif stres proteinleri artmaktadır. Bu çalışmada, OSAS ağırlığı ile RDW ilişkisi ve etkin pozitif hava yolu basıncı (PAP) tedavisinin bu parametre üzerine etkisi araştırılmıştır. Çalışmaya KTÜ Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Kliniğine çalışma döneminde (Mart 2012– Eylül 2013 tarihleri arasında) başvuran, OSAS tanısı alan, çalışmaya katılmayı kabul eden ve dışlama kriterlerini taşımayan erişkin (≥18 yaş) 103 olgu dahil edildi. Ayrıca AHİ 5'in altında olan 20 olgu kontrol grubu olarak alındı. Başvuruda hastaların rutinleri çalışıldı ve bu kapsamda RDW, MPV, PDW, platelekrit ve CRP düzeyleri kaydedildi. PAP tedavisi önerilen hastalar tedavinin 3. ayında yeniden değerlendirildi ve belirtilen parametrelerde değişim olup olmadığına bakıldı.
Özet (Çeviri)
There are many factors in the pathogenesis of inflammation in OSAS and oxidative stress proteins increases at the same time. In this study, we investigated RDW and its association with the severity of the disease, also the effects of positive airway pressure on these parameters. During the study period (March 2012– September 2013), among the adult patients (≥18 yaş) who were applied to KTU Medicine Faculty Chest Disease Clinic and diagnosed as OSAS, 103 volunteer patients, not meeting exclusion criteria were included in the study. Again, 20 cases that have AHİ less than five were considered as control group. The routine blood parameters of all cases were measured at first application and RDW, MPV, PDW, platelectrit and CRP levels were recorded. Additionally, patients who were recommended PAP treatment were re-evaluated at the end of 3rd month and the parameters were compared with initial values.