Koah hastalarında solunum fonksiyon test kalitesi ile kognitif fonksiyonlar arasındaki ilişkinin incelenmesi
Pulmonary function tests in copd patients with quality study of the relationship between cognitive functions
  1. Tez No: 464751
  2. Yazar: GÜLFEM YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAYKAL TÜLEK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) tanısının konulmasında ve hastalığın takibinde solunum fonksiyon testleri (SFT) çok sık kullanılmaktadır. SFT manevrasında doğru sonuçların elde edilmesi için tekrarlanabilirlik ve kabul edilebilirlik ölçütlerinin karşılanması gereklidir. Kognitif fonksiyon bozuklukları KOAH'lılarda sık karşılaşılan komorbiditelerden biridir. Bu çalışmamızda KOAH hastalarının SFT hata kodları ile kognitif fonksiyonları arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmamıza KOAH tanılı 70 hasta prospektif olarak dahil edildi. Tüm hastalarda SFT uygulandıktan sonra cihaz tarafından kaydedilen hata kodları tekrarlanabilirlik ve kabul edilebilirlik ölçütlerine göre sınıflandırıldı. Tüm hastalara KOAH Değerlendirme Testi (CAT) ve Modifiye Britanya Tıp Araştırma Konseyi (mMRC) sorgulaması yapıldı. Hastaların yıllık alevlenme sayısı, sigara kullanım öyküsü, eğitim düzeyi, CRP düzeyleri kaydedildi. Sonrasında hastalara bilişsel psikolog tarafından bireysel olarak yaklaşık 30 dk süren Standardize Mini Mental test, İz Sürme Testi, Harf/kategori Akıcılık Testi, Saat Çizme Testi, Rakam Uzamı Testi, Brown-Peterson Testi, Geriatrik Depresyon Ölçeği gibi kognitif değerlendirme amacıyla kullanılan nöropsikolojik testler uygulandı. Hasta gruplarımızın SFT uyumu ve kognitif parametreleri karşılaştırılması Mann-Whitney U Testi ile yapılırken istatistiksel anlamlılık düzeyi p < 0.05 anlamlı kabul edildi. Hastaların SFT kalite değerlendirmelerine bakıldığında tekrarlanabilirlik kriterini doğru olarak yerine getiren hastaların yüzdesi 28.6, kabul edilebilirlik kriterini yerine getiren hastaların yüzdesi 57.1, her iki kriteri de doğru olarak yerine getiren hasta sayısı yüzde 14.3 olarak bulundu. Kognitif test ortalamalarına baktığımızda ise Türk toplumunda hafif demans tanısında eşik değeri 24 olan Mini Mental Test ortalamasının çalışmamızdaki sonucunun 25.8 olduğunu gördük. Çalışma hastalarının %18'i ise Türk toplumu ortalamasının altındaydı.
Özet (Çeviri)
Chronic obstructive pulmonary disease (COPD) in the diagnosis of the disease and follow-up pulmonary function tests (PFTs) are often used. PFT maneuvers in order to obtain correct results in repeatability and acceptability criteria must be met. Cognitive dysfunction in COPD is one of the most common comorbidities. In this study of patients with COPD with error code PFT aimed to investigate the relationship between cognitive function. In our study, 70 patients with COPD were included prospectively. In all patients, after applying PFT fault codes recorded by the device reproducibility and were classified according to the criteria of acceptability. All patients with COPD Assessment Test (CAT) and the modified British Medical Research Council (mMRC) inquiry was held. The annual number of patients with exacerbations, smoking history, education level, CRP levels were recorded. To patients after cognitive psychologist by individual approximately 30 minutes long Standardized Mini Mental Test, Trail Making Test, Letter / Category Fluency Test, Clock Drawing Test, Digit Elongated Test, Brown-Peterson Test, Geriatric Depression Scale as cognitive evaluation purposes neuropsychological tests were performed .