İnce tabakalı çift bant durduran frekans seçici yüzey tasarımı
Ultra thin layered dual band stop frequency selective surface design
- Tez No: 464763
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. UMUT ENGİN AYTEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Frekans Seçici Yüzeyler (FSY); hibrit radomlar, ekranlama, uydu haberleşmesi, kablosuz ağ güvenliği (wireless security), kablosuz çok bantlı mikrodalga antenler, yansıtıcı antenlerin kullanımı ve mikrodalga frekansında bant durduran ya da bant geçiren filtre tasarımları gibi anten ve mikrodalga konularını içeren çok fazlauygulamada yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu tezde, kaplama özelliği olabilmesi göz önünde tutularak çok ince tabakalı, tek katmanlı,çift bant,açıdan bağımsız çalışan Frekans SeçiciYüzey tasarımı sunulmaktadır. Tasarımı yapılan yapının rezonans frekansları ve iletim özellikleri detaylı olarak incelenmiştir. Benzetim programı yardımıyla tasarlanan Frekans SeçiciYüzeyprototipleri, üretimden sonra yapılan ölçüm sonuçları ile desteklenmiştir.Yapılan tasarım istenilen frekans bantlarında hem farklı gelme açılarından hem de polarizasyondan bağımsız olarak çalışmaktadır.
Özet (Çeviri)
Frequency Selective Surfaces (FSS) are commonly used in many applications some of which are hybrid radomes, shielding, satellite communication, wireless network security, wireless multiband antennas, using of reflector antennas and band stop and band pass filter design at microwave frequency. In this thesis, considering its coating property an ultra thin layered, single layered, dual banded, angle independent Frequency Selective Surfaceis proposed. Resonance frequencies and transmission characteristics of the designed structure has been examined in detail. With the help of the simulation programme, designed Frequency Selective Surface prototypes are supported by the results of the measurements performed after fabrication. The design operates both in different incidence angles and independent of polarization at desired frequency bands.