Tarihi ve arkeolojik özelliklerin kültürel peyzaj ve kent kimliği kapsamında değerlendirilmesi: Malatya- Battalgazi yerleşimi
Assesment of historical and archaeological features within the scope of cultural landscape and the image of city: Malatya- Battalgazi settlement
- Tez No: 464762
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRAN ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Kentler, zaman içerisinde farklı katmanların üst üste gelmesi ile oluşmuş, sosyal, kültürel, ekonomik birçok yapıyı içinde barındıran mekânlardır. Kentlere yüklenen anlamlar ise kent kimliği tanımını ortaya çıkarmaktadır. Bu tez çalışmasının amacı; kentlerin biçimlenişinde belirleyici rol oynayan, kent kimliğine katkı sağlayan ve kültürel peyzaj öğelerinden olan tarihi ve arkeolojik özellikleri irdeleyerek, bu özelliklerin kent yaşamını etkileme, biçimlendirme ve yönlendirme durumunu irdelemektir. Bu kapsamda, Malatya ili Battalgazi ilçesinde yer alan tarihi ve arkeolojik ögeler saptanmış, mevcut durumları değerlendirilmiştir. Kent imajını belirleme, halkın günlük yaşamda tarihi alanları kullanma durumunu saptama ve tarihi ve arkeolojik ögelerin kent yaşamına etkisinin belirlenmesi amacıyla anket çalışması yapılmıştır. Yapılan çalışmalar sonucunda bu tarihi ve arkeolojik ögelerin kültürel peyzajda baskın olarak yer almadıkları görülmüştür. Bu doğrultuda; Battalgazi tarihi kent merkezinin tarihi kimliğini güçlendirecek, kültürel sürekliliğini sağlayacak ve kültürel etkinliklere imkân tanıyacak şekilde peyzaj planlama ve tasarımı önerileri verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Cities are social, cultural and economic venues include lots of frame, made of different stratums which are overlapped. Construe of cities are expose the identity of them. The purpose of this view is analysing the effective roles of cities' conformation, explicate the supplies of cities' identity and one of cultural landscapes' historical and archeological features and explicate these features' effects, mouldings and manipulation on city lives. In this perspective, some historical and archeological items are found which are stated in Malatya, Battalgazi town and extant situations are evaluated. Surveys are conducted for purpose of assess the effects of historical and archeological features supplies in city lives, establish the situation of usage of historical places in everyday life, and also assess the view of city lives. The results of this survey show that the historical and archeological features don't exist in a dominant way in cultural landscape. With this perspective, some suggestions in landscape designs are given that give chance to improve the effects on historical identity on Battalgazi's historical city center, to supply continuity of cultures and to improve of capability of cultural events.