Context of use of home use medical devices: A study on the identification of contextual factors of cpap devices
Ev tipi medikal cihazların kullanım koşulları: Cpap cihazlarının kullanım koşullarına yönelik etkenlerin tespiti üzerine bir çalışma
- Tez No: 464774
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NAZ AYŞE GÜZİDE ZEHRA BÖREKÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 243
Özet
Son yıllarda dünya nüfusu yaşlanırken, teknoloji hızlı bir şekilde gelişmektedir. Bu değişimlerin kesişiminde, gelişen teknolojinin yardımı ile yaşlı nüfusa daha etkili sağlık hizmetleri sağlanması arzu edilmektedir. Buna bağlı olarak, medikal cihazlar evlere girecek kadar küçülmüş, sadeleşmiş ve daha hesaplı hale gelmiştir. Bu durum, değişen kullanıcı grubu ve kullanım ortamı sonucu, medikal cihazların tasarımında göz önünde bulundurulan konuları da etkilemiştir. Bu sebeple, evlerde kullanılan medikal cihazların kullanım koşulları üzerine tasarım araştırmaları açısından bir ihtiyaç doğmuştur. Bu çalışma ev tipi medikal cihazların kullanımını etkileyen kullanım koşullarını konu almaktadır. Sekiz ev tipi CPAP (Sürekli Pozitif Hava Yolu Basıncı) cihazı kullanıcısıyla derinlemesine mülakatlar yapılmıştır. Sonrasında bu mülakatlar kullanıcıların alışkanlıkları ve beklentileri, cihazların özellikleri, cihazların kullanım adımları ve kullanıcıların fiziksel ve sosyal çevrelerinin cihaz kullanımını nasıl etkilediği açılarından incelenmiştir. Sonuçlar etkenlerin sekiz ana tema başlığında toplandığını göstermektedir. Bunlar, kullanıcı özelliklerine ilişkin etkenler, problemler, motive edici etkenler, kullanım adımları, saklama ve çevre, destek, satın alma kararlarını etkileyen etkenler ve tercihler olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
World population is getting older and technology is advancing rapidly over the last decades. At the intersection of these changes, there is a growing desire to provide more effective healthcare to the elder population with the help of improving technology. Medical devices have started to become miniaturized, simplified and affordable enough to find their way out of hospitals into homes. This situation has affected the design considerations on medical devices due to the change of the user groups and product environments. Therefore, there appears to be a need for design research on the context of use for such devices. This study explores the contextual factors of the home environment affecting the usage of home use medical devices. In-depth interviews are conducted with eight home use CPAP (Continuous Positive Airway Pressure) device users. The interviews questioned the habits and expectations of the users, the features of the devices, the tasks involved in their usage, and how the physical and social environments of the users are affecting the usage of the device. The findings indicate that there are eight major themes under which the factors are gathered. These are, factors related to user characteristics, problems, motivating factors, tasks, storage and environment, assistance, factors affecting purchase decisions, and preferences.