Endoskopik üçüncü ventrikülostomi yönteminin hidrosefali tedavisinde yeri
Endoscopi̇c thi̇rd ventri̇culostomy i̇n the treatment of hydrocephalus
  1. Tez No: 464773
  2. Yazar: FAHRİ REÇBER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN KARABAĞLI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Endoskopik üçüncü ventrikülostomi, hidrosefali tedavisinde halen etkin ve en sık kulanılan yöntem olan, şant sistemlerinin uzun vadeli komplikasyon oranlarının yüksek olması sebebi ile alternatif olarak yeniden ortaya çıkan, günümüzde endoskopik yardımcı aletlerin, kamera ve optik sistemlerin gelişmesi ile hızla popülaritesi artan bir tedavi yöntemi haline gelmiştir. Temel ilkesi üçüncü ventrikül ile interpediküler istern ve prepontin sisternlerin ağızlaştırılmasıdır. Ağustos 2009 ile Ağustos 2014 tarihleri arasında Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Beyin Ve Sinir Cerrahisi Anabilim Dalı'nda endoskopik üçüncü ventrikülostomi yapılan 78 hastanın, ameliyat öncesi klinik ve radyolojik olarak hidrosefali etyolojisine, hidrosefali tipine ve hastanın yaşına, ameliyat öncesi radyolojik verilerine göre sınıflandırılarak, ameliyat sonrasında yine radyolojik verileri, tedaviye verdiği cevap ve klinik durumu, ameliyat sonrası gelişen erken ve geç komplikasyonları, dosya verileri ile değerlendirilerek hastalar gruplandırılmıştır. Toplam 78 hastaya endoskopik üçüncü ventrikülostomi yapılmıştır. Yapılan 78 hastada cerrahi girişimin hepsinde işlem teknik olarak tamamlanabilmiştir. 78 hastanın 58'inde başarı sağlanmıştır (%74,4). Çalışmada yer alan hastaların % 44,9'unun hidrosefali nedeni aquaduct stenozu iken, % 5,1'inin posterior fossa tümörü, % 6,4'ünün Dandy-Walker malformasyonu, yine % 5,1'inin pineal tümor, % 2,6'lık dilimlere sahip olarak da lateral ventrikul içi kitle ve tektal gliom olarak tespit edilmiştir. Ayrıca % 15,4'ünün hidrosefali nedeni, III. ventrikül içi kistik kitle, % 7,7'sinin menenjit, % 3,8'inin chiari malformasyon, % 1,3'ünün subaraknoid kanama ve % 5,1'inin ise kolloid kiste bağlı olduğu görülmüştür. Hidrosefali nedeni aquaduct stenozu olan hastalarda % 71,4 oranında başarı sağlanırken, posterior fossa tümörlerinde % 75 oranında, Dandy-Walker malformasyonunda % 80 oranında ve pineal tümorlü hastaların tamamında başarı sağlanmıştır. Lateral ventrikül içi kitle, tektal gliom ve menenjit sonrası hidrosefalili hastalarda % 50 oranında bir başarı elde edilirken, subaraknoid kanama sonrası hidrosefalili hastalarda başarı sağlanamamıştır. Chiari malformasyonlu hastalarda% 66,7 oranında sağlanan başarı, kolloid kistli hastalarda ise % 100' dür. Başarısız olunan 20 hastaya 1 hafta ile 6 ay arasında değişen bir süre içerisinde ventriküloperitoneal şant takılmıştır. Başarısız olunan hastaların altısında ameliyat sonrasında, takiplerinde yara yerinden bos sızıntısı görülmüştür. Endoskopik tümör biyopsisi alınan dört hastada biyopsi esnasında kanama nedeniyle ameliyat sonrasında EVDS ile takip edilmiştir. Endoskopik tümör biyopsisi yapılan, işlem esnasında kanama nedeniyle EVDS ile takip edilen bir hastada dördüncü gün kaybedilmiştir. Endoskopik üçüncü ventrikülostomi başarısından, hidrosefalinin neden ve hastanın yaşı önemli olmakla beraber, obstruktif hidrosefalilerde ilk tercih olmalıdır. Erken ve geç dönemde komplikasyon oranının daha az olması ve yeniden tekrarlanabilirliğinin daha kolay olması nedeniyle, non-obstruktif hidrosefalilerde de, hastanın yaşına bakılmaksızın ilk tercih olabilir.
Özet (Çeviri)
Endoscopic third ventriculostomy have become popular again cause of the high rate of long-term complications of shunt systems and by the help of growing technology in endoscopic tools, camera and optical system. The basic principle of third ventriculostomy is to anostomosis the prepontine cistern to the third ventricle with each other. The records of 78 patients with hydrocephalus whom third ventriculostomy performed between august 2009-2014 at Selcuk University Faculty of Medicine, Clinic of Neurosurgery. 78 patients were grouped to preoperative clinical and radiological hydrocephalus etiology of hydrocephalus type and the patient's age, preoperative and postoperative radiological data, response to treatment and clinical status, postoperative developing early and late complications, as assessed by the file data patients were grouped. A total of 78 patients endoscopic third ventriculostomy was performed. In all surgical procedures performed in 78 patients was completed as processing techniques. Success was achieved in 58 patients (74.4%). The causes of hydrocephalus are aquaduct stenosis 44.9% of patients, posterior fossa tumors of 5.1%, 6.4% of Dandy-Walker malformation, pineal 5.1% to 2.6% in the lateral ventricle pathology and tektal glioma. In addition, 15.4% of the causes of hydrocephalus thirdventricular cystic mass, meningitis of 7.7%, 3.8% of the chiari malformation, subarachnoid hemorrhage and was found to be 1.3% and 5.1% depending on the colloid cyst. Aquaduct stenosis in patients with hydrocephalus have been treated successfully due to 71.4%. 75% of posterior fossa tumors, Dandy-Walker malformation in 80% of pineal tumors have been successful in all patients. Lateral ventricular mass, tektal glioma and hydrocephalus after meningitis success was achieved in 50% of patients. Success could not be achieved in patients with hydrocephalus after subarachnoid hemorrhage. Chiari malformation rate of 66.7% in patients achievements, success in patients with colloid cysts is 100%. Failed 1 week to 6 months in 20 patients were treated with ventriculoperitoneal shunt in a period. Displaced wound after surgery in 6 patients who fail CSF leak was observed. During endoscopic tumor biopsy, four patients had biopsy was followed by EVDS after surgery because of bleeding. One patient died four days followed by EDDS due to bleeding during the operation. Age of the patient and the cause of the hydrocephalus effect the success of third ventriculostomy. Endoscopic third ventriculostomy must be the first treatment choice in obstructive hydrocephalus because of its safety and efficacy. Because of early and late postoperative complication rate less than and easier reproducibility, in non-obstructive hydrocephalus may be the first choice, regardless of the patient's age.